در امتداد اخبار مترو قم؛
روز گذشته رسانه های استانی خبر و تصاویری از آمادگی و تکمیل ایستگاه های مترو قم منتشر کرده و دوباره نیاز قطار و واگن در مترو قم به رخ همگان کشیده شد، نیازی که مشخص نیست چه زمان رفع خواهد شد.
کد خبر: ۱۰۶۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰ 20 September 2022

به گزارش تابناک قم، مترو قم قریب به یک دهه است که در حال ساخت می باشد و در این مسیر مشکلاتی از جمله تملک ایستگاه ها، معضلات بافت فرسوده، تست گرم و در نهایت تامین واگن قطار مسیر توسعه شهری را نا هموار و طولانی مدت کرده است.

خرداد ماه گذشته بود که خبرنگاران و عکاسان در یک بازدید رسانه ای و به دعوت شهرداری قم گزارشات و اخبار مفصلی از روند تکمیل و آماده سازی ایستگاه های مترو قم در فاز یک منتشر کرده و به نوعی شمارش معکوس پایان تعهدات شهرداری قم را در رسانه هایشان منتشر کردند.

چاه آماده است، مناره را بیاورید / در و دیوار ایستگاه های مترو قم چشم انتظار واگن

ماجرای تامین واگن قطار برای مترو قم از پس از انتخابات ۱۴۰۰ پررنگ تر شد، یعنی زمانی که مراحل ساخت ایستگاه ها رو به اتمام بود و نماینده سابق قم در مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت در جهت ادای دین به قمی ها از محل شهرداری تهران دو رام قطار برای مترو قم فراهم‌کند. وعده ای که شورای شهر تهران بابتش تقاضای ضمانتی سنگین کرد که تامینش از عهده شهرداری و مدیریت استان خارج بود.

سفر آیت الله رئیسی به قم مجدد نام پروژه های نیمه کاره از جمله مترو را پررنگ کرد و در جلسه ای با حضور وزیر کشور، تامین واگن های قطار مترو قم در دستور کار جدی قرار گرفت.

سید محمد تقی شاهچراغی، استاندار قم، در نشست خبری چندی پیش خود با اصحاب رسانه استان وضعیت تامین قطار و واگن را اینگونه مطرح کرد؛

{ نوع واگن و قطار های موجود در کشور باهم تفاوت داشته و امکان تامین قطار از سوی مترو تهران برای قم فراهم نبوده از این جهت به سراغ تامین قطار به صورت واردات و یا تحویل از شرکت واگن سازی تهران رفته ایم.}

این سخنان آخرین و مطمئن ترین خبر پیرامون وضعیت مترو قم بود تا اینکه معتمدی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم، با تأکید بر پیگیری مدیریت استان و مدیریت شهری برای تأمین واگن و راه‌اندازی مترو گفت: هفته گذشته با حضور شهردار در وزارت کشور اصلاح قرارداد مترو پیگیری شده و در مرحله انعقاد قرارداد برای تأمین واگن از یکی از شهرها هستیم.

سخنانی که در مسیر صحبت های استاندار بیان و پالس مثبتی از سوی مسوولان بود.

چاه آماده است، مناره را بیاورید / در و دیوار ایستگاه های مترو قم چشم انتظار واگن

اما حالا، طبق گفته های شهرداری قم و رصد اهالی رسانه در بازدید میدانی، مباحث عمرانی پروژه مترو به ایستگاه آخر رسیده و دیوار های خوش نقش مترو قم منتظر تشریف فرمایی یک رام قطار و واگن هایش می باشند.

مترو قم دارای ۴ ایستگاه و از منطقه قلعه کامکار تا مسجد مقدس جمکران به طول ۱۵ کیلومتر در فاز اول طرح ریزی شده که فاصله قلعه کامکار تا میدان شهید مطهری به طول ۶ کیلومتر و الباقی در مسیر جمکران می باشد.

لازم به ذکر است که میدان مطهری در‌ قم یکی از گذرگاه ها اصلی شهری به شمار می رود و افتتاح هرچه سریعتر مترو قم از بار ترافیکی و وضعیت نابسامان این گذرگاه می کاهد.

چاه آماده است، مناره را بیاورید / در و دیوار ایستگاه های مترو قم چشم انتظار واگن

 

 

چاه آماده است، مناره را بیاورید / در و دیوار ایستگاه های مترو قم چشم انتظار واگن

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار