مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: هم اینک در ۱۲ سایت طرح نهضت ملی مسکن در این استان روند آماده‌سازی و احداث ۶۵ هزار واحد مسکونی در دست انجام است.
کد خبر: ۱۱۶۱۱۵۹
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۱ 03 April 2024

به گزارش تابناک قم، حسین زنجیرانی فراهانی روز چهارشنبه در جلسه شورای مسکن استان قم، اضافه کرد: اراضی ۵۶۰، ۲۲، ۲۷ و ۱۷ هکتاری در شهرک پردیسان، شهرک شهید سلیمانی در منطقه چهار قم، به همراه سایت های پرنیان، طایقان، سلفچگان، دستجرد، قنوات، کهک و جعفریه ۱۲ سایت تولید مسکن قم هستند.

وی عنوان کرد: در تمامی سایت‌های مسکن قم عملیات آماده‌سازی درحال انجام است و تلاش می‌شود این روند قم تا پایان سال نهایی گردد.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مصوبات جلسات شورای مسکن قم طی سال گذشته اجرایی شده‌است، اضافه کرد: قم در حوزه پیشرفت فیزیکی طرح نهضت ملی مسکن در رتبه دوم کشوری قرار دارد.

زنجیرانی فراهانی با بیان اینکه عملکرد قم در تامین و واگذاری مسکن روستایی ضعیف برآورد می‌شود، گفت: در سطح روستاهای استان باید ۱۵ هزار واحد تامین زمین شود که تاکنون فقط چهار هزار زمین واحد در سایت طایقان محقق شده‌است.

وی با اشاره به ضرورت توجه به واگذاری و تامین زمین روستایی در طرح نهضت ملی مسکن، افزود: علی‌آباد و جنت‌آباد از مهم‌ترین روستاها جهت تامین زمین مسکن ملی است.

وی همچنین با اشاره به روند صدور سند مالکیت واحدهای نهضت ملی مسکن، گفت: پیش‌نویس صدور مالکیت برای افزون بر ۳۶ هزار واحد این طرح قطعی شده و به‌تدریج در حال صدور است.

به گزارش ایرنا، علاوه بر سایت‌های ۵۶۰ هکتاری، ۲۷، ۲۲ و ۱۷ هکتاری در پردیسان قم که به‌صورت آپارتمانی در طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، خانه‌های مسکونی در سایت‌های طایقان و پرنیان، قنوات و برخی از شهرهای اقماری به‌صورت یک‌طبقه درحال آماده سازی است.

براساس گزارش سامانه نهضت ملی مسکن در استان قم بیش از ۱۴۷ هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۵ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

شهرک پرنیان به مساحت ۹۵۰ هکتار در فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌های ویلایی در آن آغاز شده‌است.

در این سایت، ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش‌بینی شده‌است. در فاز نخست این شهرک هفت هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی احداث می‌شود.

شهرک پرنیان ظرفیت ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه‌فاز ۱۷۰.۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که در فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

همچنین براساس آخرین گزارش از سامانه نهضت ملی مسکن، در شهر سلفچگان حدود سه هزار و ۸۰۰ متقاضی اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد، بالغ بر یک‌هزار و ۸۰۰ متقاضی حائز شرایط شناخته شده‌اند. متراژ واحدهای مسکونی ۲۰۰ متر است که ۸۰ تا ۱۰۰ متر آن را بنای ساختمان تشکیل می‌دهد.

سایت نهضت ملی مسکن اسلام‌آباد قنوات نیز واقع در هفت‌کیلومتری شهر قم، بین مبارک آباد و شهر قنوات قرار دارد و مساحت آن ۵۴۵ هکتار است.

در این سایت بالغ بر هفت هزار و ۲۰۰ قطعه زمین مسکونی برای ساخت مسکن طراحی شده است و واحدهای مسکونی به‌مرور به‌صورت ساخت اسکلت و سفت‌کاری و یا واگذاری زمین انفرادی به متقاضیان اختصاص می‌یابد. قطعات زمین‌های سایت اسلام‌آباد قنوات به‌صورت یک‌طبقه حیاط‌دار ۲۰۰ متری طراحی شده‌است.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار