مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: تاکنون از ۸۵ هزار متقاضی واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن در این استان برای ۴۵ هزار نفر پروژه تعریف شده‌است.
کد خبر: ۱۱۵۲۹۷۶
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۷ 05 February 2024

حسین زنجیرانی فراهانی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: قم با اتصال این تعداد متقاضی واجد شرایط به پروژه‌های طرح نهضت ملی یکی از موفق‌ترین استان‌های کشور در اجرای این طرح کلان ملی است.

وی با تاکید بر تعامل سازنده دستگاه‌های اجرایی در آماده‌سازی واحدهای نهضت ملی مسکن، اظهار داشت: تعریف ۴۵ هزار پروژه طرح نهضت ملی مسکن در قم چند برابر اقدامات انجام شده در برخی از استان‌های کشور در پیشبرد این طرح است.

مدیرکل راه و شهرسازی قم با بیان اینکه از ۱۴۸ هزار ثبت نامی طرح نهضت ملی مسکن ۸۵ هزار نفر شرایط لازم را دارا هستند، خاطرنشان کرد: سایت‌های ۵۶۰ هکتاری پردیسان، پرنیان، طایقان و قنوات جزء مهم‌ترین نقاطی است که هم اینک اجرای این طرح در آنها در حال انجام است.

وی با اشاره به صدور اسناد رسمی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن در قم، خاطرنشان کرد: تاکنون افزون بر هشت هزار و ۲۰۰ سند رسمی واحدهای نهضت ملی در استان قم صادر شده‌است.

زنجیرانی فراهانی خاطرنشان کرد: با تعامل و همراهی اداره ثبت‌اسناد و املاک قم امکان صدور هر هفته دست‌کم پنج هزار سند رسمی طرح نهضت ملی مسکن در این استان فراهم است.

علاوه بر سایت‌های ۵۶۰ هکتاری، ۲۲.۲۷ و ۱۷ هکتاری در پردیسان که به‌صورت آپارتمانی در طرح نهضت ملی مسکن در حال احداث است، خانه‌های مسکونی در سایت‌های طایقان و پرنیان، قنوات و برخی از شهرهای اقماری به‌صورت یک‌طبقه آماده‌سازی خواهد شد.

براساس گزارش سامانه نهضت ملی مسکن در استان قم بیش از ۱۴۷ هزار نفر در سامانه مربوطه ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد حدود ۸۵ هزار نفر حائز شرایط شناخته شدند.

شهرک پرنیان به مساحت ۹۵۰ هکتار در فاصله ۲۱ کیلومتری پردیسان قم در محدوده روستای قلعه چم قرار دارد و به‌عنوان سایت جدید نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌های ویلایی در آن آغاز شده‌است.

در این سایت، ساخت خانه‌های یک‌طبقه حیاط‌دار ۳۰۰ مترمربعی در طرح نهضت ملی و ۲۰۰ مترمربعی برای طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت پیش‌بینی شده‌است. در فاز نخست این شهرک هفت هزار و ۵۰۰ واحد ویلایی احداث می‌شود.

شهرک پرنیان ظرفیت ۴۰ هزار واحد مسکونی را در خود دارد که در گام نخست در سه‌فاز ۱۷۰.۳۶۰ و ۴۱۵ هکتاری اجرایی خواهد شد که در فاز اول آن به مساحت حدود ۱۷۰ هکتار طراحی و اجرا می‌شود.

همچنین سایت طایقان در فاصله هفت‌کیلومتری شهر پردیسان قم و نزدیکی روستای طایقان قرار دارد.

روستای طایقان در بخش سلفچگان قرار دارد؛ ۱۸ کیلومتر با قم فاصله دارد و در جنوب غربی استان می‌باشد.

متراژ زمین هر واحد در سایت طایقان ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر و زیربنای هر واحد نیز بین ۹۰ تا ۱۱۰ مترمربع در نظر گرفته شده‌است.

همچنین براساس آخرین گزارش گیری از سامانه نهضت ملی مسکن، درشهر سلفچگان حدود سه هزار و ۸۰۰ متقاضی اقدام به نام‌نویسی کرده‌اند که از این تعداد، بالغ بر یک‌هزار و ۸۰۰ متقاضی حائز شرایط شناخته شده‌اند. متراژ واحدهای مسکونی ۲۰۰ متر که ۸۰ تا ۱۰۰ متر آن را بنای ساختمان تشکیل می‌دهد.

سلفچگان به مرکزیت شهر سلفچگان یکی از بخش‌های قم است و دارای یک نقطه شهری و ۴۰ روستا می‌باشد. این بخش بالغ بر ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد که سه هزار نفر آن در شهر زندگی می‌کنند. سلفچگان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی قم قرار دارد.

سایت نهضت ملی مسکن اسلام‌آباد قنوات نیز واقع در هفت‌کیلومتری شهر قم، بین مبارک آباد و شهر قنوات قرار دارد و مساحت آن ۵۴۵ هکتار است.

در این سایت بالغ بر هفت هزار و ۲۰۰ قطعه زمین مسکونی برای ساخت مسکن طراحی شده است و واحدهای مسکونی به‌مرور به‌صورت ساخت اسکلت و سفت‌کاری و یا واگذاری زمین انفرادی به متقاضیان اختصاص می یابد. قطعات زمین‌های سایت اسلام‌آباد قنوات به‌صورت یک‌طبقه حیاط‌دار ۲۰۰ متری طراحی شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار