رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان قم گفت: با جدی گرفتن توصیه‌ های پلیسی در راستای پیشگیری از سرقت منزل، هم از یک بحران روحی شدید در خانواده‌‌‌ خود جلوگیری می کنید و هم نقش غیر قابل انکار خود را در افزایش امنیت جامعه به خوبی ایفا می کنید
کد خبر: ۱۰۳۴۰۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ 14 March 2022

به گزارش تابناک قم، سرهنگ "میکائیل قهرمانپور" با اشاره به نزدیک شدن ایام پایانی سال و افزایش خریدهای نوروزی و نیز خالی گذاشتن منازل توسط شهروندان، اظهار داشت: خانواده ها بایستی در این روزهای پایانی سال دقت بیشتری را بعمل آورند.

وی افزود: سرقت یکی از اصلی‌ترین پایه‌ های وقوع حوادث را به خود اختصاص داده است و هر کس ممکن است قربانی یک سرقت شود، به همین دلیل در هر شرایطی باید در حفظ و نگهداری اموال خود کوشا باشید، چرا که در صورت بروز هرگونه سرقتی از شما، آرامش خاطرتان تا مدت‌ها از بین می رود.

قهرمانپور ادامه داد: با رعایت نکاتی بسیار ساده و بدیهی می‌توانیم در پیشگیری از سرقت اموالمان به خودکمک کرده و تبهکاران را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذاریم.

رئیس پلیس آگاهی استان قم خاطرنشان کرد: با جدی گرفتن توصیه‌های زیر، هم از یک بحران روحی شدید در خانواده‌‌‌ خود جلوگیری می کنید و هم نقش غیر قابل انکار خود را در افزایش امنیت جامعه به خوبی ایفا می‌ کنید.

وی ادامه داد: زمانی که خانه را ترک می‌کنید، از بسته بودن همه‌ راه‌های ورودی اعم از درها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کنید، اگر تمایل دارید پنجره‌ها را باز بگذارید، حتماً برای آن‌ها حفاظ در نظر بگیرید.

قهرمان‌پور گفت: روی دیوار حیاط منزل خود، حفاظ مقاوم نصب کنید، حفاظ را طوری تعبیه کنید که اگر تیر چراغ برق، علمک گاز، درخت یا ماشینی در کنار آن قرار داشت، سارقان نتوانند از آنها برای ورود به ساختمان استفاده کنند؛ از ورود افراد ناشناس تحت عناوین مختلفی مانند سمسار، خریدار ضایعات، فالگیر، متکدی و ... به داخل ساختمان ممانعت به عمل آورید.

وی ادامه داد: هنگام اسباب‌کشی یا انجام کارهای ساختمانی که به باز ماندن درِ ورودی منجر می‌شود، مراقب تردد افراد ناشناس باشید، از باز کردن در برای افرادی که با سایر واحدها کار دارند، خودداری کنید، اگر درِ پارکینگ منزل به صورت کنترلی باز و بسته می‌شود، پس از خروج منتظر بمانید تا کاملاً بسته شود.

قهرمان‌پور تصریح کرد: وسایل را طوری داخل خودرو قرار دهید که توجه افراد را جلب نکند، این کار را می‌توانید در داخل پارکینگ انجام دهید، همه با هم از منزل خارج نشوید، خروج همزمان ساکنان و چند قفله نمودن درها، توجه افراد را جلب می کند.

وی ادامه داد: در صورت امکان از چراغ‌های دارای حسگر که با حرکت افراد روشن می‌شوند، استفاده کنید، در صورت نقل مکان به‌ منزل جدید یا مفقود شدن کلید، سریعاً نسبت به تعویض توپی قفلِ در اقدام کنید، از واگذاری کلید به بنگاه‌های معاملات ملکی، شرکت‌های خدماتی و کارگران و تعمیرکاران خودداری کنید.

قهرمان‌پور گفت: اگر می‌خواهید به مسافرت بروید یا مجبورید چند روزی خانه را خالی بگذارید، وسایل برقی منزل خود از جمله سیستم‌های روشنایی و نیز وسایل صوتی و تصویری را به سیستم‌های دارای زمان‌بندی مجهز کنید، این سیستم‌ها با توجه به زمانی که بر روی آنها تنظیم می‌کنید، در طول شبانه روز وسایل برقی شما را به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می‌کنند.

وی گفت: از بستن پرده‌ ها پرهیز کنید، زیرا این کار در طول ساعات روز غیر طبیعی به نظر می‌رسد و نشانه‌ این است که شما در منزل نیستید، بهتر است خط تلفن منزل خود را به شماره تلفن همراهتان انتقال دهید تا در صورت تماس دیگران با خط ثابت منزل، بتوانید پاسخ داده و هر گونه ظنّی را نسبت به عدم حضورتان خنثی کنید.

قهرمان‌پور مطرح کرد: همسایه‌های امین می‌توانند زمانی که شما در خانه نیستید، مراقب اوضاع باشند، این کار باید در غیاب آن‌ها توسط شما نیز انجام شود، با این حال مراقب باشید افراد ناشناس و غیر مطمئن را از برنامه سفر خود مطلع نکنید.

وی اضافه کرد: دوربین‌های حفاظتی در هر قسمتی از منزل قابل نصب هستند، می‌توانید آن‌ها را به رایانه‌ی شخصی خود وصل کرده و حتی زمانی که در منزل نیستید، فضای داخلی و محوطه بیرونی را کنترل کنید.

قهرمان‌پور ادامه داد: اگر وارد خانه شده و متوجه سرقت شدید، بدون این‌که به چیزی دست بزنید، فوراً خارج شده و با مرکز فوریت های پلیسی 110 تماس بگیرید.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار