همایش گام دوم انقلاب با مسجدي ها در بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد، امشب (پنجشنبه ۱۶ اسفند) در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد.
کد خبر: ۷۲۳۲۱۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۵ 08 March 2019

به گزارش تابناک قم، «مرتضی نجفی قدسی» در این مراسم گفت: مسجد و گام دوم انقلاب همه اینها مقولاتی است که حرف و سخن زیاد دارد، مسجد پایگاه اصلی انقلاب اسلامی است.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی ابراز داشت: امام راحل در بیانات خود جایگاه مساجد را همواره متذکر شدند، مسجد جایگاهی دارد که امام می فرمودند مساجد را محکم نگه دارید و تاکید داشتند که مساجد را باید حفظ کنید و به مساجد بروید تا این نهضت به ثمر برسد.

وی گفت: نقش محوری مسجد بر کسی پوشیده نیست و کانون های مساجد یکی از ارکان هایی است که موجب تقویت مسجد می شود که باید امام جماعت و کانون ها با یکدیگر همبستگی و همراهی در گسترش کارهای فرهنگی داشته باشند.

نجفی قدسی عنوان داشت: مقام معظم رهبری در مورد مساجد می فرمایند، مسجد هسته مقاومت فرهنگی و پایگاه های فعالیت های اجتماعی است و اگر این حصار و خاکریزی فرهنگی نباشد همه چیز از دست می رود.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: در قرآن کریم 31 بار کلمه مسجد به کار رفته است که 22 بار به صورت مفرد و 6 بار به صورت جمع و 3 بار هم با قید کله الله آمده است، که باب اهمیت مسجد را می رساند.

وی تاکید کرد: اگر به دنبال حفظ اسلام هستیم، مرکزیت آن مسجد است و مساجد باید احیا شود، این زیبنده جامعه اسلامی ما نیست که از 80 هزار مسجدی که در سطح کشور داریم نصف آنها امام جماعت نداشته باشند.

نجفی قدسی با تاکید بر حضور جوانان در مساجد گفت: مساجد باید از حضور جوانان بهره برده و در ابتدای اسلام همه مسائل از مسجد نشات می گرفت و در انقلاب نیز مساجد پایگاه اصلی بود.

وی گفت: مسجد مرکز تبلیغ است و در صدر اسلام از همین مساجد اسلام گسترش یافته است و از این رو نباید نسبت به مسجد بیگانه باشیم، مهمترین کار فرهنگی باید در مساجد انجام شود و جذب جوانان باید در مساجد باشد.

این مرجع تقلید با اشاره به کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: رهبری معظم انقلاب فرمودند که به وسیله کانون های مساجد، مساجد را گرم کنید و در گام دوم انقلاب نیز مساجد و کانون های فرهنگی هنری مساجد باید نقش خود را ایفا کنند.

نجفی قدسی گفت: گام دوم انقلاب موضوعی نیست که تنها با شعار و برگزاری تجمع تمام شود بلکه باید عمق این بیانیه را درک و در اجرای بند بند آن بکوشیم.

408 کانون فرهنگی مجوز دار در مساجد قم فعال است/راه اندازی کانون های فرهنگی در روستاهای قم

حجت الاسلام و المسلمین «سعید روحانی» نیز گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد امروزه به یک درخت تنومند تبدیل شده و یکی از دلایل این رشادت و ایستادگی کانون ها به برکت همکاری و همدلی ائمه محترم جماعات مساجد بوده است.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم بیان داشت: در ابتدا که کار و فعالیت را آغاز کردیم نیاز بود که کادرسازی کنیم و بعد از آن به دنبال شبکه سازی در مساجد رفتیم و امروز شاهد هستیم که بسیاری از کارهای استانی و کشوری در عرصه مساجد بر دوش کانون های فرهنگی هنری مساجد گذاشته می شود که نشان دهنده جایگاه آن است.

وی با تاکید بر حضور موثر و انقلابی در فضای مجازی گفت: سواد رسانه ای امر بسیار مهمی بود که نیاز است خانواده ها و مسجدی ها با آن آشنا شوند که به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم، در 100 مسجد استان، دوره سوادرسانه ای برگزار و مورد استقبال گسترده قرار گرفت.

روحانی با بیان اینکه باید از جوانان حمایت کرده و به آنها اعتماد کنیم گفت: اگر حمایت ما از این قشر در مساجد بیشتر شود حضور آنها پرشورتر می شود، درست است که اقدامات بسیاری انجام داده ایم اما هنوز مطلوب نیست و هنوز شاید جوانان فضا را برای کار مهیا نمی دانند که نیازمند حمایت و تشویق ائمه جماعات برای حضور بیشتر جوانان در کانون ها و مساجد هستیم.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم تاکید کرد: کانون های فرهنگی پذیرای همگان است و کانون فرهنگی این ظرفیت را دارد که همه را در بر می گیرد و هیچ سلیقه شخصی و با سیاسی را در کارها مداخله نمی کند، کانون های فرهنگی مساجد جای همه جوانان با هر عقاید و شخصیت است.

روحانی گفت: در استان قم 408 کانون فرهنگی مجوز دار داریم که 374 کانون برای برادران و مابقی برای خواهران است، کانون های دیگری نیز به صورت غیررسمی داریم که با احتساب آنها تعداد کانون های استان به 620 کانون می رسد.

وی با بیان اینکه علاوه بر شهر در روستاها نیز رفته ایم گفت: 117 کانون روستایی در قم فعال است و از سوی دیگر در زمینه کتابخوانی نیز 187 کتابخانه مخزن دار و 120 کتابخانه باز دایر است.

تعداد کانون های فرهنگی مساجد تا پایان سال به 25 هزار می رسد/آموزش قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به 20 هزار جوان در کانون های مساجد

حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» هم در همایش نقش کانون های مساجد در گام دوم انقلاب در بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد که در دارلقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد گفت: کانون های فرهنگی مساجد به شجره طیبه ای تبدیل شده اند که از سال 1371 این نهال آرام آرام رشد کرد و امروز به یک درخت تنومند تبدیل شده است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد بیان داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده، تعداد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، تا پایان امسال به 25 هزار کانون می رسد که در شهرها و روستاها مشغول فعالیت هستند.

وی بیان داشت: کانون ها از ابتدای امسال در سامانه سجا بچه های مسجد، ثبت شده اند و به صورت رسمی همه مسائل آنها مشخص بوده و تک تک اعضا نیز به این سامانه وارد در حال ثبت نام هستند.

ارزانی گفت: بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر عضو کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور هستند، که تمامی کارهایی که در کانون ها انجام می دهند بدون هیچ گونه چشم داشتی بوده و تنها برای رضای خداوند است.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در افق 1414 گفت: این برنامه ها را ترسیم کرده و در تلاش هستیم که در این افق از قالب و ابزار هنر استفاده تا بتوانیم در جذب جوانان به کانون ها اثر بخش باشیم.

وی از راه اندازی مهدکودک هایی در دل مساجد خبر داد و گفت: با امضا تفاهمنامه ای با بهزیستی، این مهدکودک ها را در دل مساجد راه اندازی می کنیم که کودکان در این مهدها مباحث مشاکرت افزایی و تعاون و تعامل را آموزش خواهند دید.

وی با اشاره به مقوله هنر گفت: شعار ما در مقوله هنر، هنر برای تعالی و ارش ها و زنده نگه داشتن ارزش های اسلامی و دینی است و اگر سرود بچه های مسجد را با حضور 40 هزار نفر همزمان در سراسر کشور همزمان با سالروز ورود امام به کشور برگزار می کنیم، به این دلیل است که متعالی بوده و از جنبه هنر از این مقوله استفاده خواهیم کرد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: اگر قرار است در حوزه خوشنویسی کار شود، قرار نیست فقط خط خوش باشد، بلکه موجب می شود که روحیه فرد را ارتقا داده و هنر خطاطی اسلامی را ترویج کند.

ارزانی بیان داشت: در مساجد به دنبال هنرمندان متعهد هستیم و هنرمندی که مانوس با مسجد می شوند به دنبال هنر ارزشی است که بسیار اثر بخش و کارآمد است.

وی از راه اندازی شبکه ارتباطی داخلی و خارجی در کانون های فرهنگی هنری مساجد خبر داد و گفت: امسال 10 کانون برتر کشور را به کشور لبنان برده و در این سفر آنها عمق ارتباط انقلاب و نشر آن را مشاهده کردند و در فضای داخل کشور نیز با ایجاد شبکه ارتباطی میان کانون ها در تلاش هستیم تا از ظرفیت همه کانون ها استفاده شود و یک شبکه ارتباطی قوی را ایجاد کنیم.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: آموزش قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را در دستور کار داریم که تا پایان سال آینده، 20 هزار نفر را در این زمینه آموزش خواهیم داد.

جایگاه ویژه مسجد از دیدگاه آیت الله نوری همدانی

آیت الله «حسین نوری همدانی» نیز با اشاره به نقش علما گفت: علما در میان اقشار جامعه دارای وظایف بسیار مهمی هستند و روایات فراوانی نیز در این خصوص مطرح شده که باید همواره مد نظر باشد.

مرجع تقلید جهان تشیع بیان داشت: تکریم از علما همواره مورد تاکید اسلام است و این تکریم نیز به واسطه خدماتی است که آنها برای جامعه انجام داده که باید همواره مد نظر ما باشد.

وی با اشاره به کتاب ارزشمند نهج البلاغه گفت: مفتخر هستیم که کتابی به این ارزشمندی داریم که پس از قرآن کریم بوده و از نظر محتوا ارزشمند و شامل مطالبی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است که باید نهج البلاغه را به عنوان دریایی از مطالب عنوان کرد.

آیت الله نوری همدانی گفت: خداوند نعمت های بسیاری به انسان ها داده است که در قرآن نیز بیان شده و علما نیز به عنوان پیروان انبیا موظف بوده که این نعمت ها را برای مردم بیان کرده تا مردم این نعمت ها را بشناسند و در مقابل این نعمت ها قدردان خداوند باشند.

این مرجع تقلید گفت: پیامبران با دلیل و برهان با مردم سخن می گفتند و کسانی که پیروان انبیا هستند و راه آنان را طی می کنند باید با دلیل و برهان با مردم صحبت کنند چرا که در عقل های مردم گنج های فراوانی وجود دارد و علما باید این گنج ها را به فعلیت برسانند.

وی با اشاره به مطالب مطرح شده در مورد آسمان در نهج البلاغه گفت: در آسمان و بالای سر مردم سقفی بسیار وسیع برافراشته شده که میلیاردها ستاره در این فضای وسیع در حرکت هستند و از لحاظ حجم، جرم، سرعت سیر و مسیرها متفاوت است اما آنها به گونه ای مقدر شده اند که هرگز با هم اصطکاک و تصادف ندارند که در کتاب نهج البلاغه درباره آسمان ها مطالب مهمی بیان شده است.

این مرجع تقلید گفت: علما وظیفه دارند به معیشت مردم نیز توجه داشته باشند چرا که مسئولیت آنان در برابر مردم بسیار بالاست امام راحل نیز در صحیفه نور در ۱۰ بخش به این مسئولیت سنگین علما اشاره کرده است.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به جایگاه مساجد گفت: از ابتدای اسلام در خصوص ساخت و احیای مساجد تاکید شده و مسائل مهم جامعه اسلامی مانند قضاوت ها و تصمیم ها در مسجد بوده چرا که مساجد سنگر است.

وی گفت: علما باید به امور مردم رسیدگی کنند و خداوند مردم را پس از پیامبران و ائمه به علما سپرده است که امر بسیار مهمی است و نباید فراموش شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خطاب به امامان جماعات مسجد گفت: امامان جماعات نباید تنها به خواندن نماز جماعت اکتفا کنند و علمای بزرگ با مردم دورادور مسجد در ارتباط بودند و فقرا را شناسایی و به مشکلات رسیدگی می کردند و با مردم بودند و در برابر آنان تواضع داشتند.

وی در ادامه به بیان خاطره ای از شیخ مرتضی حائری پرداخت و گفت: به دعوتشان به بیت ایشان رفتم و در آنجا شاهد بودم که عده زیادی از مردم قم حضور داشتند و شخصی نوشته هایی از مردم را برای آقا می خواندند که چه کسی بیمار، بی بضاعت، بی خانه یا مقروض است و ایشان افرادی را مامور رسیدگی به این افراد می کردند تا مشکلات آنان برطرف شود؛ این نقش علما و ائمه جماعات مساجد است که باید آقا شیخ مرتضی حائری برای ما الگو باشند.

آیت الله نوری همدانی تصریح کرد: کسانی که در قلمرو مسجد هستند باید شناسایی شده و با اخلاق نیکو اسلام را ترویج کنند، علما و ائمه جماعات باید اخلاق و تواضع داشته و نظر کریمانه به مردم داشته باشند.

وی با اشاره به خطبه اول نهج البلاغه گفت: در این خطبه آمده است که خداوند از علما پیمان گرفت که در برابر ظالمان و در برابر مظلومیت مظلومین ساکت و آرام نباشند و همیشه توجه به جامعه داشته و به مظلومین و مستضعفین کمک کنند، که این جایگاه و شان علما را نشان می دهد.

این مرجع تقلید گفت: علم از مال بهتر است و هر چه علم را خرج کنیم بیشتر می شود اما مال هر چه خرج کنیم کمتر می شود.

وی گفت: طلاب و علما باید سعی کنند همانند بزرگان حوزه همچون شیخ مفیدها، شیخ طوسی ها، علامه طباطبایی ها و... باشند زیرا روایات متعددی داریم که برای ما درس است مانند اینکه خداوند حجت ها و بندگان خود را به وسیله علما حفظ می کند.

آیت الله نوری همدانی با بیان خاطره ای از آیت الله بروجردی گفت: بنده محضر چند علمای بزرگ را درک کرده ام، یکی از آنها آیت الله بروجردی بودند که واقعا ایشان یک عالم بزرگ به شمار می روند که به غیر از سطح معنوی بالا، تحول علمی در حوزه ایجاد کردند و ایشان برای هر موضوع سیر تاریخی آن را از زبان عامه، علما و فقها بیان می کردند که در آن زمان تنها مرجع تقلید در عالم تشیع بودند.

وی گفت: آیت الله بروجردی در مسجد حاضر شده و به موعظه مردم می پرداختند و نماز جماعت را اقامه کرده و از صبح درب منزل ایشان به روی مردم باز بود و حتی شهریه را خودشان نسبت به نیاز طلاب پرداخت می کردند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به ویژگی های علامه طباطبایی گفت: ایشان صاحب تفسیر المیزان بودند که واقعا تفسیر ایشان جامع و کامل و بسیار تاثیرگذار است و ایشان هر زمان به آيات جهنم می رسید گریان می شد زمانی که به آیات بهشت می رسید گویا نعمات بهشتی در منظر ایشان جلوه گر می شد.

وی با بیان خاطره ای از علامه طباطبایی گفت: در محضر ایشان بودم؛ شخصی به ایشان شیشه عطری را هدیه داد و خواست عطر را به ایشان بزند اما ایشان اجازه نداد و گفت من دو سال است یعنی از زمانی که آيت الله قاضی فوت کردند؛ عطر نزدم؛ اینگونه برای استاد خود احترام قائل بودند.

این مرجع تقلید گفت: باید دو کتاب نهج البلاغه و صحیفه سجادیه همواره در حوزه های علمیه زنده و برقرار باشد تا طبق آن به مردم خدمت شود و همواره از آن استفاده کنیم.

مسجد یاوران استان قم تجلیل شدند

طی مراسمی با حضور آیت الله نوری همدانی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد از مسجد یاوران استان قم قدردانی شد.

در بخش پایانی این مراسم از حجت الاسلام فیض قمی از علمای گرانقدر استان قم که بیش از 50 سال در مسجد امام حسن عسگری(ع) اقامه نماز جماعت داشتند، تجلیل شد.

همچنین در این مراسم از حجت الاسلام سید محمود مدنی مدیر جامعه الزهرا به عنوان حامی مسجد و از حجت الاسلام حسینی استهباناتی امام جماعت مسجد امام رضا(ع) قدردانی شد.

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار