جلب مشارکت مردم مهم‌ترین ویژگی طرح جامع شهر قم

رئیس اداره طرح‌های کالبدی اداره کل راه و شهرسازی استان قم گفت: در بازنگری طرح جامع شهر قم بیشترین توجه به افزایش مشارکت و بازیگری مردم شده است؛ بدون جلب مشارکت آنان این طرح‌ها به اهداف خود نمی‌رسند.
کد خبر: ۱۱۷۴۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۱۴ 03 July 2024

به گزارش تابناک قم، جلال حقیقی روز چهارشنبه در گفت‌وگویی، با بیان اینکه طرح جامع شهر قم در حال تدوین و طراحی است، عنوان کرد: در این طرح تلاش بر این است تا مشارکت مردم در ابعاد مختلف افزایش معناداری پیدا کند و طرح‌های شهری به نحوی طراحی شود که همشهریان بتوانند در ابعاد مختلف شهری، زیست محیطی، حمل ونقلی، اقتصادی و کالبدی نقش آفرین باشند.

وی با بیان اینکه طرح جامع شهر ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، کالبدی، زیست‌محیطی و غیره دارد، گفت: طرح فوق یک نقشه راه ۱۰ تا ۱۵ساله برای ۲۶ دستگاه مرتبط با مدیریت شهری است.

وی بیان کرد: این طرح ، برنامه جامع اقدام مشترک مرتبط با مأموریت‌ها و وظایف ۲۶ دستگاه درگیر با موضوعات مدیریت شهری است، در طرح جامع شهر تمرکز بر جلب مشارکت مردم به‌عنوان بازیگران اصلی است.

حقیقی گفت: در طرح فوق تلاش شده تا نیازهای واقعی شهر با همراهی و همکاری نهادهای دولتی و مردمی برطرف شود.

وی عدم جلب مشارکت مردم را علت اصلی شکست طرح‌های جامع طی دهه‌های گذشته یاد کرد و گفت: در طرح جامع شهر تکلیف کاربری‌های مختلف شهری مانند شبکه حمل‌ونقل مانند مترو، مونوریل و غیره، شبکه معابر، کاربری‌های عمومی، توسعه شهر، خط محدوده و حریم شهر مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: در قالب طرح جامع شهر قم است که مشخص می‌شود، امکان بارگذاری‌های جدید جمعیتی در کدام مناطق و نقاط امکان‌پذیر است.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار