عضو فقهای شورای نگهبان گفت: پیامبر(ص) نگران دسترسی مردم به مسئولان بودند و فرمودند والی بعد از من درب خانه خود را به روی مردم نبندد که مردم نتوانند به آسانی به او دسترسی داشته باشند که اگر این کار را کرد کسانی که در جامعه قدرت و رانت دارند بر ضعفای امت چیره می‌شوند و خون آنها را می‌مکند.
کد خبر: ۹۹۹۱۶۸
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۶ 06 October 2021

به گزارش تابناک قم، آیت الله شب زنده دار در سخنرانی شام شهادت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی علیه السلام در حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه پیامبر(ص) در سال دهم هجرت فراخوان عمومی برای حج همگانی دادند، اظهار کرد: در این حج که حجه الوداع نامیده شده است از طرف خدای متعال توسط جبرئیل امین خبر رحلت ایشان داده شد که امسال حج آخر شما است.

وی ادامه داد: رسول خدا(ص) مطالب ویژه و کلیدی را در این دو ماه و اندی به واسطه مراسمات مختلف که روی می داد برای جامعه اسلامی بیان می‌کردند و در میانه همان حجه الوداع در مسجدالخیف مردم را فراخوان دادند و مطالب مهمی از جمله حفظ وحدت میان مسلمین را بیان کردند و در مجموع در دو ماه پایانی عمر خود روی ۱۲ مسأله مهم و بنیادین نسبت به امت اسلام نگرانی داشتند.

استاد حوزه علمیه گفت: مسأله اول راجع به قرآن کریم بود که با وجود اینکه از نظر حفظ و تحریف نگرانی نداشتند ولی از نظر عمل به قرآن و تفسیر قرآن و برداشت‌های ناروا و تفسیر به رأی‌ها نگرانی داشتند.

وی دومین مسأله مورد نگرانی پیامبر(ص) را عترت ایشان دانست و گفت: اول اینکه خلافت اسلامی و حکم‌روایی بر اساس قرآن و آموزه‌های الهی باید به واسطه عترت رسول خدا(ص) ادامه پیدا می‌کرد و نگران این بودند که آیا جامعه اسلامی این مسأله را قبول خواهند کرد یا خیر و مطلب دوم این که آیا تبیین و تفسیر قرآن و معارف شریعت که باید توسط اهل بیت(ع) به مردم برسد اینگونه خواهد شد یا اینکه مردم از در خانه اهل بیت به جای دیگری خواهند رفت.

شب زنده دار افزود: نگرانی سوم پیامبر(ص) به این خاطر بود که آیا مردم به این آیه قرآن که محبت ذی القربی را اجر رسالت رسول الله(ص) قرار داده است عمل خواهد شد یا خیر که متأسفانه هر سه موضوع مورد نگرانی رسول خدا(ص) در بخش عمده‌ای از امت اسلام نادیده گرفته و خلافت غصب شد و حتی در تفسیر دین و کتاب خدا مردم دنبال کسانی رفتند که اصلا رابطه ای از وحی نداشتند و با آراء خودشان و با اندک روایاتی که از پیامبر(ص) مانده بود علمداران فقه عامه مسلمانان شدند.

وی با اشاره به اینکه حتی مودت ذی‌القربی که دستور صریح قران بود را هم عمل نکردند، گفت: آیا خانه نشین کردن امیرالمؤمنین(ع) و کشتن دختر پیامبر مودت ذی‌القربی بود؟ و آیا این رفتاری که با امام حسن مجتبی علیه السلام شد و شهادت سیدالشهدا و اسارت اهل بیت ایشان مودت ذی القربی بود؟.

عضو فقهای شورای نگهبان گفت: مسأله غدیر خم که در حجه الوداع با دستور خدای متعال اهتمام به آن داشتند و خداوند فرمود اگر این امر را ابلاغ نکنی رسالت خود را ابلاغ نکرده ای را هم به دست فراموشی سپردند و نادیده گرفتند.

وی افزود: در اواخر عمر ایشان که سران قوم به محضر پیامبر(ص) رسیدند و حضرت به آنها فرمودند برای من قلم و کاغذ بیورید تا بنویسم که خلیفه و جانشین من کیست تا گمراه نشوید اما متأسفانه مانع این کار شدند و ابن عباس گریه می‌کرد و تکرار می کرد که آن پنجشنبه، آن پنج شنبه، آن پنجشنبه.

شب زنده دار با اشاره به نگرانی پیامبر(ص) راجع به نحوه حکومت‌داری بعد از ایشان، گفت: امام صادق علیه السلام می‌فرمایند بعد از اینکه خبر ارتحال به رسول خدا داده شد مردم را فراخوان کردند و بالای منبر رفتند و مطالبی را بیان کردند و فرمودند من حکومت‌های بعد از خود را تذکر می دهم به مهربانی و عطوفت نسبت به امت اسلامی و تجلیل از سالمندان امت اسلامی.

وی ادامه داد: نگرانی دیگر پیامبر(ص) در مورد حاکمان بعد از خود این بود که آیا ضعفا مورد رحمت و عطوفت قرار می گیرند؟ و آیا دانشمندان امت اسلامی بزرگداشت خواهند شد و آیا حاکمان مانع خواری امت اسلامی خواهند شد؟.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه امروز فرمانروایانی بر امت اسلامی حکومت می کنند که به امت اسلامی ضرر می رسانند و بیت‌المال مسلمین را به کفار می‌دهند و از آنها اسلحه می‌خرند و بر سر مسلمین فرود می‌آورند، گفت: مسلمانان یمن ۷ سال است به واسطه فرمانروایانی که به نام اسلام حکومت می‌کنند مورد هجوم قرار گرفته‌اند و یا فرمانروای کشور دیگر اسلامی با مسئولان رژیمی که غاصب کشور مسلمین است هم‌پیمان می شود اضرار به مسلمین است و رسول خدا نگران این بود.

وی گفت: پیامبر نگران این بودند که فرمانروایان اسلامی کاری کنند که امت اسلامی از نظر اقتصادی به مذلت و فقر بیفتند و این مشکل معیشت اذهانی که قوت تفکر ندارند را به کفر بکشاند.

شب زنده دار نگرانی دیگر رسول خدا نسبت به حکومت‌های بعد از خود را شیوه ارتباط آنها با مردم دانست و گفت: پیامبر(ص) نگران دسترسی مردم به مسئولان بودند و فرمودند والی بعد از من درب خانه خود را به روی مردم نبندد که مردم نتوانند به آسانی به او دسترسی داشته باشند که اگر این کار را کرد نتیجه‌اش این می‌شود که کسانی که در جامعه قدرت دارند و رانت دارند بر ضعفای امت چیره می‌شوند و خون آنها را می‌مکند.

وی گفت: حکمرانان کشور اسلامی و کسانی که در کشور اهل‌بیت(ع) مسئولیت دارند باید این روایت را بنویسند و جلو چشمان خود بگذارند و هر روز مرور کنند و به لطف خدا در رأس مسئولان کشور ما کسانی قرار گرفته‌اند که ما آنها را به صلاح می‌شناسیم ولی آیا همه افرادی که در این حکومت هستند اینجور هستند؟

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه باید از اینکه فردای قیامت رسول خدا جلوی ما را بگیرند و بازخواست کنند که چرا این گونه عمل کردید بترسیم، گفت: پیامبر(ص) در ادامه نسبت به جمعیت امت اسلامی نگرانی خود را ابراز کردند که نسل امت اسلامی کم نشود.

وی با اشاره به اینکه امروز یکی از خطرات مهمی که ایران اسلامی را تهدید می‌کند پیر شدن جمعیت است، گفت: سیاست‌های ناردرست در یک مقطع زمانی و تبلیغات ناروا باعث شد که تولد در میان امت اسلامی و به خصوص شیعیان اهل بیت کم شود و امروز به جایی رسیده که به تهدید بسیار نگران کننده و بحرانی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب و دلسوزان امت اسلامی تبدیل شده است.

شب زنده دار گفت: پیامبر(ص) در این روایت می‌فرمایند سیاست‌هایی را به کار نبندید که منجر به این شود که جمعیت امت اسلام کاهش پیدا کند و نسل اسلام قطع شود و یکی از دستوراتی که پیامبر(ص) در این روایت می‌دهند این است که سربازان خود را وقتی می‌فرستید به مرزها زمان آن را آنقدر زیاد قرار ندهید که آنها از خانواده‌های خود دور باشند و نسل امت اسلامی کم شود آن وقت امروز آمار خطرناکی را از غربالگری‌ها در سقط جنین‌ها به گوش می‌رسد.

وی با بیان اینکه باید امت اسلامی برای خدا و برای رفع نگرانی رسول خدا(ص) فرزند آوری داشته باشند، افزود: امروز باید فرزند آوری ما قربةالی‌الله باشد و برای رضای خدا ازدیاد نسل داشته باشیم.

عضو فقهای شورای نگهبان نگرانی دیگر پیامبر(ص) را در رابطه با خانواده‌ها و بانوان دانست و گفت: یکی از مطالبی که پیامبر(ص) روی آن انگشت گذاشتند و آن را برجسته کردند نسبت به بانوان و خانواده بود که حقوق بانوان و وظایف آنان نسبت به خانواده را بیان کردند.

وی آخرین موضوع مورد نگرانی پیامبر(ص) را مسأله عدالت دانست و گفت: پیامبر(ص) روی مسأله عدالت تأکید و پافشاری داشتند که اگر امانتی نزد مسلمانان است در امانت خیانت نکند و سید الشهدا در عاشورا افرادی که امانت بر گردن آن ها بود را رد کردند و گفتند من یاری شما را نمی‌خواهم.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار