رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: یک شخص اصولگرا نباید با لابی‌گری، ارتباطات، بازی‌های پشت پرده، تطمیع و برنامه‌ریزی خودش را به قدرت برساند و اگر کسی دنبال این است که این‌گونه در قدرت باشد، به‌طور حتم اصولگرا نیست.
کد خبر: ۹۹۴۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵ 19 September 2021

به گزارش تابناک قم، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی در دیدار شورای مرکزی ائتلاف سراسری فرهنگیان افزود: اصولگرا یعنی اگر یک مسئولیتی پیش آمد به‌عنوان وظیفه شرعی بپذیرد، اگر هم پیش نیامد خودش دنبالش نباشد، دنبال پست و مقام نباشد، نگوید حالا این دولت جدید آمده ما اصولگراها هرکدام باید سهم و مسئولیتی داشته باشیم؛ این با مکتب اهل‌بیت (ع) سازگاری ندارد.

وی ادامه داد: مکتب اهل‌بیت (ع) هدف از زندگی را کاملاً برای انسان تبیین می‌کند، به انسان نشاط و انرژی می‌دهد و نماد و ظهور و بروز آن‌هم در حضور در میدان‌های بسیار سخت مانند دفاع مقدس یا در شهدای مدافع حرم مشهود است.

وی هدف انقلاب را فهمیدن مکتب اهل‌بیت (ع) عنوان کرد و افزود: دفاع از اهل‌بیت، تبیین مکتب اهل‌بیت و خدمت به مکتب اهل‌بیت اصلی‌ترین هدف انقلاب است.

وی یکی از شاخصه‌های اصول‌گرایی را تبیین مکتب اهل‌بیت (ع) دانست و گفت: اصولگرایی اگر بر این شاخص باشد واقعاً اصولگرایی است؛ اما اگر بر این شاخص نباشد این اصولگرایی نیست، این شاخص فقط بحث معنویت و فرهنگ نیست بلکه گروه‌های سیاسی باید به فکر این باشند که جوان‌ها و مردم را به سمت کارآفرینی سوق بدهند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان اینکه وقتی ما سراغ مکتب اهل‌بیت (ع) برویم، تشویق ایشان به امر تجارت را می‌بینیم؛ ادامه داد: ما از مسئولان این سؤال را داریم که آیا بورس تجارت است؟

فاضل لنکرانی افزود: بورس یک تجارت کاذب و صوری است، درحالی‌که تجارت یعنی تولید بیشتر، توسعه بیشتر و درآمد بیشتر؛ اما در بورس گاهی اوقات درآمدهای کاذب ایجاد شد که به دنبال آن توسعه‌ و تولید در کار نبود و به‌این‌ترتیب سهام یک کارخانه بدون اینکه توسعه و تولیدش دو برابر بشود، ۱۰ برابر می‌شد، درحالی‌که عقل یک بچه هم می‌فهمید که این امر کاذب است.

وی با اشاره به بازی‌های معاملاتی در بورس که موجب افزایش قیمت‌ و اشتهای کاذب در مردم شد، گفت: این اقدامات موجب ورود صدماتی به اموال مردم شد که واقعاً اگر ثابت بشود مسئولی در این ماجرا کوتاهی کرده و دقت نکرده و مردم را وارد این میدان کرده و سرمایه مردم از بین رفته، اینجا ضمان وجود دارد و هیچ تردیدی در آن نیست.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با انتقاد از صداوسیما در انتشار بخشی از سخنانش درباره بورس گفت: البته مطلبی که ما آن زمان درباره بورس گفتیم توسط رسانه‌ها قیچی شد و یک صحبتی که درباره امیرالمؤمنین (ع) هم صداوسیما پخش کرد، چون زمان به‌به و چه‌چه درباره بورس بود ناقص منتشر شد.

وی تاکید کرد: اصولگرایی یعنی پایبندی انسان به تمام زوایایی که در مکتب اهل‌بیت (ع) است. مثلا اگر اهل‌بیت (ع) به نماز و عبادات تعبد خاص داشتند، ما هم تا یک مقداری از آن تعبد را داشته باشیم. اگر اهل‌بیت (ع) نسبت به جریان حاکم در جامعه خودشان توجه داشتند، یک شیعه نمی‌تواند بگوید به من چه که چه کسی حکومت می‌کند یا چه کسی بیت‌المال را از بین می‌برد. شیعه باید نسبت به سرنوشت خودش و نسبت به حاکم و مسئولان توجه داشته باشد.

فاضل لنکرانی افزود: اهل‌بیت (ع) نسبت به مستضعفین و فقرا توجه خاص داشتند و از اول زندگی تا آخر عمرشان، در این زمینه اصلا عقب‌نشینی نمی‌کردند. حتی حضرت علی (ع) هم در بستر شهادت، به فکر فقرا، ایتام و مستمندان است، در وصایای خودش این‌ها را مطرح می‌کند، شیعه باید همین حالت را داشته باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اصولگرایی یعنی تمام ارکان و ابعادی که در مکتب اهل‌بیت (ع) هست توسط کسی که می‌گوید من اصولگرا هستم رعایت شود. مثلا اهل‌بیت (ع) اگر لازم می‌شد که جان خودشان را برای حفظ اسلام بدهند بلافاصله خودشان و فرزندانشان آمادگی داشتند، هر چه لازم بود مانند جهاد، شهادت، ایثار را برای اسلام انجام دادند.

وی بابیان اینکه امام خمینی (ره) قبل از پیروزی انقلاب به جوان‌ها و مردم انگیزه داد، گفت: بعد از انقلاب هم جوان‌ها در دفاع مقدس بودند، مردم از خوردوخوراکشان می‌زدند برای دفاع مقدس. واقعاً الآن این سؤال مطرح است که چرا آن انگیزه‌های خالص که ما در آن دهه اول انقلاب ملاحظه می‌کردیم در بخشی از جامعه - نمی‌گویم در همه – نمی‌بینیم؟ درحالی‌که ما افرادی را داریم که هنوز آن روحیات را دارند اما چرا کمرنگ شده است؟

وی بابیان اینکه ما باید اصولگرایی را از امام (ره) و رهبری یاد بگیریم، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بعد از پیروزی انقلاب با دعوت امام (ره) وارد شورای انقلاب شدند درحالی‌که خودش هیچ‌گاه برای رسیدن به این جایگاه تلاش نکرد و اگر رئیس‌جمهور شدند به خاطر مطالبه مردم و جامعه از ایشان بود و همه بخش‌ها با آن رأی بسیار بالا از ایشان خواستند. اگر رهبر شدند مسئولیتی بود که خبرگان روی دوش ایشان گذاشتند و ایشان هرگز دنبال این‌ها نبود. این موارد باید شاخص اصلی باشد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) افزود: گاهی یک آقایی می‌گوید من چون در این انتخابات نقش داشتم باید یک پستی در فلان جا به من بدهند، این نه اصولگرایی و نه مطابق با ضوابط دینی است.

فاضل لنکرانی با اشاره به ضربات فراوانی که در دو دهه اخیر به اصولگرایی وارد شده است، گفت: اصولگرایی از آن حقیقت اصلی خودش فاصله گرفته است.

وی درباره تعریف اصولگرایی گفت: اصولگرایی یعنی همه همّ و غم من این باشد که اگر فساد در جامعه هست، فساد از بین برود؛ اگر حق مردم پایمال می‌شود بیش از آنچه که حق خودم پایمال می‌شود نگران و معترض باشم؛ اصولگرایی به این معناست که ثروت مسلمین درست و با ضابطه در اختیار مردم قرار بگیرد؛ این معنای اصولگرایی است اما اگر کسی دنبال مقام یا مال و حقوق‌های کذایی باشد، این عنوان اصولگرایی را ندارد.

فاضل لنکرانی با اشاره به خیال باطل دشمنان انقلاب و یک عده‌ خارج نشین که برای پایان انقلاب روزشماری می‌کنند، گفت: اینها از اول انقلاب این خیال‌های باطل و خواب‌های پریشان را داشتند، کاری به آنها نباید داشته باشیم بلکه ما باید به این فکر کنیم که این انقلاب باید برای نسل‌های آینده بماند. مردم باید بدانند که انقلاب برای تصاحب قدرت برای یک جمع نبوده، انقلاب برای این بوده که مردم آن حقیقت وجودی خودشان حفظ بشود و به فعلیت برسد؛ عزت، استقلال و رفاه برای مردم باشد که من امیدوارم این دولت جدید و جناب آقای رئیسی قدم‌های بزرگی را بردارد که آن نگرانی‌های مردم و آن دلسردی‌هایی که در بخشی از جامعه به وجود آمده و آن بی‌عزتی‌هایی که نسبت به مردم در دوران گذشته شاهد بودیم جبران و برطرف شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در اسلام اینگونه است که وقتی می بینیم یک مسلمان مورد احترام قرار گرفت باید لذت ببریم؛ اگر دیدیم یک مسلمان مورد اهانت قرار گرفت، بدانیم اهانت به یک مؤمن اهانت به خداست، کمک به یک مؤمن کمک به خداست، اینها چیزهایی است که به ما یاد دادند. این فرهنگ باید در مردم بیشتر مطرح باشد، مردم بدانند امام (ره)، رهبری، شهدا، آنهایی که واقعا برای این انقلاب تلاش کردند اینطور نبوده که شاه را بردارند و خودشان جای او بنشینند.

وی در پایان گفت: این مطلب را والد مرحوم ما (آیت الله محمد فاضل‌لنکرانی) مکرر می‌فرمودند هدف از انقلاب، این بود که آنچه خدا از خلقت بشر اراده کرده محقق شود، یعنی یک حکومت صالح و مردمی برپا شود که احترام و ارزش برای خود مردم قائل باشد. اینها شاخص‌هایی است که باید بیشتر به آن توجه کنیم، واقعاً برای تثبیت و استمرار انقلاب اسلامی تلاش کنیم و بدانیم که اگر این فکر را داشته باشیم خدای تبارک و تعالی هم کمک می‌کند و ان شاء الله یک حرکت ماندگار از ما و شما در این کشور و در تاریخ انقلاب ثبت خواهد شد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار