رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم:
سیجانی گفت: طی سه‌ماهه نخست امسال، ۹۱ کارت بازرگانی، ۵۹ فقره در بخش تولیدی و ۳۲ مورد در بخش تجاری، در قم صادر شد.
کد خبر: ۹۷۷۶۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۰ 12 July 2021

به گزارش تابناک قم، محمود سیجانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، ضمن اشاره به این که روند فعالیت‌های تجاری در قم با وجود محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا به خوبی جریان دارد، گفت: در مجموع تعداد کارت‌های بازرگانی فعال در قم ۶۰۵ فقره به ثبت رسیده که ۴۵۶ مورد آن تولیدی و ۱۴۹ فقره آن تجاری است.

سیجانی در ادامه با اشاره به آمار ارائه شده از وضعیت صادرات و واردات استان طی بهار امسال، افزود: بر این اساس میزان صادرات کالا‌های غیر نفتی از گمرکات قم به ارزش ۳۸.۵ میلیون دلار و وزن ۴۵ هزار تن بوده‌است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: عمده کالا‌های صادراتی از قم به ترتیب ارزش صادرات شامل مواد پلاستیکی، سرب، سوخت‌های معدنی، آلومینیوم، صنایع لبنی، کفش، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره (الیاف پلی استر)، آلومینیوم، کفش و صندل، ماشین آلات مکانیکی، شمش روی و انواع چسب بوده‌است.

وی ادامه داد: عمده کشور‌های هدف صادراتی کالا‌های ساخت قم به ترتیب ارزش صادرات نیز شامل عراق، افغانستان، پاکستان، امارات، هند، ترکیه، روسیه، ازبکستان، بلغارستان و آذربایجان می‌شود.

سیجانی همچنین با اشاره به این که بیشتر کالا‌های وارد شده به قم در قالب مواد اولیه مورد نیاز واحد‌های صنعتی فعال در استان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: میزان واردات استان قم نیز در این مدت به ارزش ۵۲.۲ میلیون دلار و وزن ۱۲.۷ هزار تن بوده‌است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با بیان این که طی سه‌ماهه نخست امسال کالا‌های ساخت کشور‌های چین، ترکیه، امارات، ایتالیا، عراق، هند، عمان، آلمان، بلاروس و سنگاپور بیشترین حجم واردات به قم را تشکیل داده‌است، افزود: مهمترین کالا‌های وارداتی استان نیز مواردی همچون ماشین آلات و وسایل مکانیکی، قطعات منفصله ماشین آلات راهساز و سایر ماشین آلات، قطعات ساخته شده از چدن، آهن و فولاد، محصولات شیمیایی آلی، آلومینیوم و مصنوعات از آلومینیوم ماشین آلات و دستگاه‌های برقی، الیاف سنتتیک، مواد پلاستیکی، محصولات شیمایی غیر آلی ثبت شده‌است.

حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحد‌های صنعتی قم فراتر از ۷۳ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۶۰ هزار تَن فرصت اشتغال ایجادشده است. قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هرکدام از آن‌ها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار