مدیرکل انتقال خون قم گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان بهمن ماه، تعداد مراجعه کنندگان به مراکز انتقال خون۵.۲ درصد و میزان اهدای خون در این مدت ۱.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته‌است.
کد خبر: ۹۴۲۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰ 22 February 2021

به گزارش تابناک قم، مرتضی نوریان افزود: در این مدت ۴۵ هزار و ۲۶۷  نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کرده‌اند که از این تعداد حدود ۳۷ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی اظهار داشت:  از ۳۷ هزار شهروند نوع‌دوستی که در یازده ماه نخست امسال موفق به اهدای خون خود شدند،‌ حدود ۵۸ درصد آن‌ها ازجمله اهداکنندگان مستمر بوده‌اند که این آمار نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

نوریان با اشاره به افزایش اهداکنندگان خانم در این استان افزود: بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر از بانوان استان در یازده ماه امسال موفق به اهدای خون شدند که این آمار ۴.۲ درصد از کل اهدا کنندگان را شامل می شود ضمن اینکه این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲ دهم درصد رشد را نشان می‌دهد.

مدیرکل انتقال خون قم اظهار داشت: از ابتدای فروردین‌ماه تا پایان بهمن ماه سال جاری ۵۳ هزار و ۱۶۶ واحد خونی به بیمارستان های استان و ۱۱ هزار و ۴۶۹ واحد نیز به شبکه خون رسانی کشور ارسال‌ شده‌است.

وی با تاکید بر این‌که وضعیت ذخیره خون استان به‌صورت لحظه‌ای پایش می‌شود، گفت: به دلیل این‌که زمان ماندگاری خون محدود است، امکان ذخیره خون در مدت طولانی وجود ندارد به همین دلیل باید اهدای خون به‌صورت مرتب و مستمر صورت گیرد.

نوریان اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح اهدای پلاسمای بیمارای بهبودیافته کرونایی تا کنون ۱۸۶ بیمار بهبودیافته قمی پلاسمای خون خود را اهدا کرده اند.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر این‌که خون و فرآورده‌های آن جایگزین مصنوعی ندارد افزود: با توجه به نیاز مستمر بیماران مختلف ازجمله بیمارانی دیالیزی و تالاسمی و مجروحان ناشی از تصادف‌های رانندگی، از مردم نوع‌دوست استان که از سلامت برخوردار هستند، درخواست داریم تا این بیماران را در این ایام تنها نگذارند.

نوریان ادامه داد: توصیه و درخواست ما به اهداکنندگان و مردمی که از سلامت برخوردار هستند و علائم بیماری ندارند، این است که جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون قم مراجعه و نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در مراکز انتقال خون این استان گفت: این مرکز به‌صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شود ضمن این‌که پیش از ورود اهداکنندگان، وسایل مراقبتی فردی شامل دستکش و ماسک نیز در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

وی با تأکید بر لزوم به همراه داشتن کارت ملی توسط داوطلبان اهدای خون، افزود: تمام افراد بالای ۱۸ سال که از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ‌گونه علامتی از آنفلوانزا یا سرماخوردگی ندارند، امکان اهدای خون‌دارند.

نوریان با بیان اینکه در هر ۱۰ دقیقه یکی از واحدهای خون و فرآورده های خونی در مراکز درمانی قم مصرف می شود، افزود:  با مشارکتی که مردم استان در اهدای خون دارند تا کنون تمام نیازهای مراکز درمانی استان به خون و فرآوره های خونی به طور کامل تامین شده است ولی انتظار ما این است که افراد بیشتری به این امر خداپسندانه بپیوندند.

شهروندان برای تسهیل در اهدای خون می‌توانند برای دریافت زمان نوبت در سامانه www.IBTO.ir ثبت‌نام تا در زمان معین به پایگاه انتقال خون مراجعه کنند.

در شهر قم ۲ مرکز انتقال خون واقع در میدان روح‌الله و بلوار ۱۵ خرداد وجود دارد. علاوه بر بیماران نیاز به عمل جراحی و مجروح‌های ناشی از تصادف‌ها، بیش از یک هزار بیمار دیالیزی و حدود ۲۰۰ بیمار تالاسمی در قم وجود دارند که نیازمند دریافت مستمر خون هستند.

 

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار