وزیر اطلاعات، آیت الله مکارم شیرازی را از جمله احیاگران و دیده بانان محتوای اصیل مکتب اسلام و تشیع خواند و اظهار کرد: انتشار کتاب «آیت الله العظمی مکارم شیرازی به روایت اسناد ساواک» به شناخت بهتر از این مرجع مجاهد و عالیقدر کمک می کند.
کد خبر: ۹۳۹۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۲ 09 February 2021

به گزارش تابناک قم، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی در آیین رونمایی از کتاب دو جلدی «آیت الله العظمی مکارم شیرازی به روایت اسناد ساواک» که پیش از ظهر امروز در سالن همایش حوزه علمیه امام کاظم (ع) برگزار شد با اشاره به انتشار صدها کتاب به روایت اسناد ساواک برای ترسیم مجاهدت‌های شخصیت‌ها و مردم استان‌ها در حرکت انقلاب اسلامی اظهار کرد: انقلاب اسلامی، حاصل مجاهدت‌های تزلزل ناپذیر و رهبری‌های پیامبرگونه حضرت امام راحل (ره) و همراهی مردم با ایشان بود که این مجاهدت‌ها در اسناد ساواک، بروز و ظهور دارد.

وی افزود: تصمیم وزارت اطلاعات این است که این اسناد در بایگانی‌ها و آرشیوها نماند و مردم با این اسناد آشنا شوند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه انتشار این اسناد منحصر در چاپ خود سند نیست تصریح کرد: ممکن است محتوای برخی از این اسناد قابل فهم نباشد، لذا همکاران ما در وزارت اطلاعات در یک حرکت پژوهشی ریشه دار کوشیده‌اند تا محتوای این اسناد را روشن و مشخص کنند تا تاریخ بسیاری ارزشمندی برای انقلاب به صورت مکتوب به یادگار بماند.

حجت الاسلام علوی در ادامه آیت الله مکارم شیرازی را از مصادیق حقیقی روایت امام رضا (ع) دانست و عنوان کرد: حضرت رضا (ع) در روایتی با تعبیر «رحم الله مَن أحیا أمرنا» به احیاگران مکتب اهل بیت (ع) درود می‌فرستند که باید گفت آیت الله مکارم شیرازی یکی از مصادیق حقیقی این احیاگران و دیده بانان محتوای اصیل مکتب اسلام و مکتب تشیع است.

وزیر اطلاعات همچنین مبارزات آیت الله مکارم را آمیخته با عقلانیت خواند و تأکید کرد: یکی از ویژگی‌های این مرجع عالیقدر آن است که همواره در پاسخ به مقتضیات زمان و رفع شبهات کوشا بوده است.

وی با اشاره به اینکه آیت الله مکارم شیرازی همواره و همپای حضرت امام (ره) در مبارزات با رژیم ستمشاهی حاضر بود یادآور شد: ایشان همچنین در تربیت طلاب فاضل و انقلابی همت خاصی داشته و البته کوشیده است تا اسلام را به عنوان آیین زندگی به همگان بویژه جوانان معرفی و آنان را به اسلام جذب کند.

وزیر اطلاعات در ادامه به آثار ارزشمند قلمی آیت الله مکارم شیرازی توجه داد و گفت: ایشان در شرایطی که قلم زدن در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در حوزه‌های علمیه مرسوم نبود، نشریه مکتب اسلام و در ادامه انتشارات نسل جوان را بنیان نهاد و سبب اتصال بیشتر حوزه‌های علمیه و مردم شد، ضمن آن که معظم له منبر را از حالت یک طرفه خارج کرد و آن را به صورت ارتباط دو سویه برای طرح پرسش‌های مردمی قرار داد.

وی در عین حال تفسیر نمونه را یکی از آثار ویژه آیت الله مکارم شیرازی دانست و بیان کرد: این تفسیر روان فارسی در دهه 50 توانست خلأ موجود را پُر کند و سبب ارتباط بیشتر مردم با قرآن باشد.

حجت الاسلام علوی اضافه کرد: همه این تلاش‌ها و مجاهدت‌های آیت الله مکارم شیرازی سبب شد تا ساواک ایشان را تحت رصد دائمی قرار دهد که این امر، بازداشت‌های مکرر و همچنین تبعید ایشان به چابهار، مهاباد و انارک را به دنبال داشت.

وزیر اطلاعات همچنین آیت الله مکارم شیرازی را یار همیشگی حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری دانست و گفت: حیف بود که اسناد ساواک مربوط به ایشان در بایگانی‌ها باقی بماند، از این رو این اسناد منتشر شد و البته از معدود کتاب‌هایی است که در زمان حیات خود شخصیت منتشر می شود.

وی ابراز امیدواری کرد سایر اسناد ساواک مربوط به شخصیت‌ها و همچنین مردم استان‌ها نیز به تدریج منتشر و در اختیار مردم قرار گیرد.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار