قم نیازمند افزایش امکانات رفاهی و شهری است و پروژه‌های مختلف و مورد نیازی هم برنامه ریزی و تا حدودی اجرا شده است، اما مسئله کمبود بودجه و گاهی بی توجهی مسئولین باعث شده بسیاری از این پروژه‌ها سال‌ها نیمه کاره بمانند و نه تنها قم را به شهری پیشرفته و توسعه یافته تبدیل نکنند بلکه ظاهر نقاط مختلف شهر را دچار اشکال کنند.
کد خبر: ۹۲۸۱۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۳:۵۳ 30 December 2020

به گزارش تابناک قم، شهر‌ها روز به روز شلوغ‌تر و پرجمعیت‌تر و شهرنشینی محبوب‌تر می‌شود. مردم نیاز‌های مختلفی دارند که بسیاری از این نیازها، زیر مجموعه امکانات شهری است؛ لذا افزایش جمعیت نیازمند افزایش امکانات شهری برای برآورده کردن نیاز‌های شهروندان و رفاه آنان است. جدای این مسئله، افزایش امکانات و رفاه شهری در جذب گردشگر تاثیر بسزایی دارد.

استان قم دارای اهمیت‌های بسیاری است که با آن آشنا هستیم؛ قم جزو مهمترین شهر‌های مذهبی ایران است، وجود بارگاه حضرت معصومه (س) و مسجد مقدس جمکران، بقاع متبرکه امامزاده‌ها و مدارس علمیه، قم را ارزشمند کرده‌اند، قرار گیری این استان در مسیر عبور مرور و اتصال به ۱۷ استان و شهر دیگر ایران نیز یکی دیگر از دلایل اهمیت قم است که بخاطر این موارد، قم با یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، سالانه میزبان بیش از ۲۰ میلیون زائر و گردشگر است.

با این آمار و ارقامی که داده شد مشخص می‌شود استان قم نیازمند افزایش امکانات رفاهی و شهری است و خوشبختانه پروژه‌های مختلف و مورد نیازی هم برنامه ریزی و تا حدودی اجرا شده است، اما مشکل اصلی اینجاست که مسئله کمبود بودجه و گاهی بی توجهی مسئولین باعث شده بسیاری از این پروژه‌ها سال‌ها نیمه کاره بمانند و نه تنها قم را به شهری پیشرفته و توسعه یافته تبدیل نکنند بلکه ظاهر نقاط مختلف شهر را دچار اشکال کنند.

قم به پارکینگ‌هایی عمومی بیشتری نیاز دارد، به مدارس بسیار، به وسایل حمل و نقل جدیدتر، به بهسازی و نوسازی و پل‌ها و میدان‌ها و... اکنون بیش از ۱۰ سال است که قمی‌ها چشم انتظار مترو مانده اند و گویا قرار بر افتتاح فاز نخست آن نور امید کور شده در دل همشهریان را روشن کرد، اما قطعا مسائل مختلف از جمله کمبود بودجه روند اتمام پروژه را به شدت کند میکند.

چندین سال است که ستون‌های منوریل قم عین آینه دق جلوی چشم شهروندان قم قد علم کرده‌اند و دریغ از پیشرفت چشمگیری، مردم امیدوارند به احداث پارکینگ‌هایی جدید و ...

به جز مسئله بودجه، مسئله تملکات نیز از آن مواردی است که میتواند مدت‌ها انجام یک پروژه را به تعویق بیندازد که متاسفانه در قم چنین مشکلی زیاد است.

این مسائل و مشکلات بعد از بیش از ۲۰ سال استان شدن قم شاید بر این مساله صحه بگذارد که زور سیاسیون بیش از توانی است که برای آبادانی شهر خرج می‌شود و دست‌هایی نمی‌گذارند این شهر آنطور که باید و شایسته است پیشرفت کند.

علیرضا زاکانی در این باره بیان کرد: با اینکه استان قم دومین شهر زیارتی کشور و کانون فکری جهان اسلام و انقلاب اسلامی است، اما توسط بسیاری از عناصر به‌صورت عمد در یک نقطه درجا زده و عقب نگه‌داشته می‌شود که بخشی از این عناصر درون‌استان و بخشی دیگر فرا استانی هستند.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: در نظر داریم علاوه بر شناخت ظرفیت‌ها و با توجه به پارامتر‌های سرآمد استان، بتوانیم پیگیری طرح‌های طی نشده گذشته و تکامل طرح‌های نیمه‌تمام ازجمله مترو، فرودگاه و مونوریل را در دستور کار قرار دهیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی استان قم، تصریح کرد: در نظر داریم علاوه بر شناخت ظرفیت‌ها و با توجه به پارامتر‌های سرآمد استان، بتوانیم پیگیری طرح‌های طی نشده گذشته و تکامل طرح‌های نیمه‌تمام ازجمله مترو، فرودگاه و مونوریل را در دستور کار قرار دهیم.

پروژه‌ها و تأسیس امکانات با توجه به رشد همه روزه جمعیت، تمامی ندارد و تنها چیزی که میماند تلاش برای تسریع اتمام برنامه‌هاست تا هم رفاه مردم فراهم شود و هم چهره شهر دچار مشکل نشود.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار