مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از ثبت ملی آئین‌ ورزش‌های پهلوانی و زور‌خانه‌ای قم خبر داد.
کد خبر: ۹۱۳۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰ 01 November 2020

به‌گزارش تابناک قم، حمید یزدانی با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت میراث ناملموس پرونده ثبت آئین‌های زورخانه‌ای استان قم واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید. 

وی با بیان این که ورزش پلهوانی در قم، قدمت زیادی دارد ادامه داد: قدیمی ترین سند موجود در این موضوع، مربوط به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار است که در آن از مظفر علی بیک قمی از پهلوانان شهر قم نام برده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم افزود: ورزش زورخانه‌ای آداب و سنتی خاص دارد، آداب و سننی که با پیروی و اقتدا به مولای متقیان و پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان امام علی (ع)، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزشکاران برمی‌انگیزد یا نیرو می‌بخشد.

وی خاطرنشان کرد: این خصلت های نیکو در قالب شعر و داستان‌ به صورت موزون و به همراهی ضرب زورخانه که مهم‌ترین ساز ورزش زورخانه ای است، برای برانگیختن ورزشکاران در هنگام ورزش از سوی مرشد خوانده می‌شود.

یزدانی اضافه کرد: ورزش باستانی در بین ورزشکاران به داشتن  ادب معروف است و با اصول زیادی همراه است، به‌طور مثال تمامی حرکات با رخصت از سادات و پیشکسوتان زورخانه انجام می‌شود، شعار ورزش باستانی پرورش روح و جسم است

وی یادآور شد: از دیگر آداب زورخانه این است که ورزشکاران باید همواره مسائل اخلاقی چون فروتنی، از خود گذشتگی، مروت، مردانگی، مهمان نوازی، کمک به فقرا و تنگدستان و دیگر صفات پهلوانی را رعایت کنند.

منبع: فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار