استاندار قم با تاکید بر اهمیت تشویق تولید کنندگان مرغ در سراسر ایران برای تامین نیاز داخلی و صادراتی به‌صورت همزمان گفت: برای اینکه این گروه تشویق به تولید شوند لازم است یک آنالیز دقیق و واقع‌بینانه قیمتی داشته باشیم.
کد خبر: ۹۱۰۹۱۳
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳ 21 October 2020

به گزارش تابناک قم، بهرام سرمست در کارگروه تنظیم بازار که در سالن کرامت استانداری برگزار شد، با ذکر این مطلب که به‌طور جدی نیاز به بازبینی در سیاست‌های تنظیم بازار داریم، گفت: متأسفانه طبق گزارشات جوجه‌ریزی در قم به یک چهارم ظرفیت رسیده است، در ماه های گذشته با توجه به خروجی تصمیم‌های ستاد تنظیم بازار در قم از نظر قیمت ها و تورم وضعیت و رتبه خوبی نسبت به استان‌های همجوار داشتیم و با کمترین قیمت مرغ را به دست مشتری می‌رساندیم.

وی افزود: اینکه مرغ و سایر اقلام در چرخه تنظیم بازار به خوبی تأمین شود، جای تقدیر از بازرسان سازمان صمت و سایر ارگان‌ها دارد که نظارت‌هایی را اعمال کرده‌اند، اما باید در جهت رفاه مصرف کننده کنترل بالایی نسبت به استان‌های دیگر داشته باشیم.

سرمست بیان کرد: این بدان معنا نیست که تولیدکننده را در نظر نگیریم بلکه در تنظیم بازار به معنای تعادل بخشی و اعتدال برای سوی تولیدکننده و مصرف کننده است، از این رو در مکانیسم تولید باید قوانین را اعمال کنیم.

وی عنوان کرد: پیشنهاد خوبی در مورد تشکیل کارگروه برای آنالیز دقیق شد و در سطح ملی در مرحله تصمیم گیری قرار داریم، قیمت مصوب برای کشور در مورد گوشت مرغ و قرمز است که باید در اسرع وقت آماده شود.استاندار قم خاطرنشان کرد: در تعیین قیمت مرغ به یک آنالیز دقیق و واقع‌بینانه نیاز است، اخیرا در خدمت وزیر صمت بودیم و قرار شد در اسرع وقت سیاست و نرخ واحد در قیمت گذاری اعمال شود.

وی گفت: اگر تولید محصولی هزینه‌ای بیشتر از قیمت محصول دارد ، باید برای آن یارانه در نظر گرفته شود یا نهاده به آن بدهیم و با یا یارانه غیرمستقیم و مکانیسم نامرئی، قیمت را تنظیم کرده و تولیدکننده را سرپا نگاه داریم.

سرمست افزود: این کارگروه در مرحله اول یک آنالیز واقع بینانه از هزینه تولید ارائه دهد، جدولی که در رابطه با مرغداران در مورد میزان نهاده‌ها و مرغ تحویلی ارائه شد باید مشخص باشد، همچنین باید در جهت تنظیم بازار، مرغداران قم برای جوجه‌ریزی و تأمین مرغ مورد نیاز، تشویق شوند.

وی عنوان کرد: اگر جوجه‌ریزی به میزان کافی اتفاق نیفتد، در ماه های آینده مشکلات بیشتر می‌شود، از طرفی باید در جهت تعدیل بازار از ستاد ملی مصوبه واحد و نرخ یکسان اعلام شود.

استاندار قم بیان کرد: در مورد مرغ منجد نیز به وفور باید به بازار تزریق شود و در اختیار همه قرار بگیرد، در مورد مرغ گرم نیز روال همان باشد که قیمت کف استان‌های دیگر ملاک باشد تا تمهیداتی نسبت به انالیز قیمت اندیشیده شود.

وی اظهار داشت: فروشگاههای معتبر و بزرگ و سازمان‌های دولتی می‌توانند محل توزیع مرغ باشد و مکانیسم صمت کمک کنند تا کمیته زیر نظر فرماندار شکل بگیرد و به نمایندگی از ستاد جهاد کشاورزی و صمت و اتحادیه مرغداران تصمیماتی اتخاذ شود و براساس تجمیع نظرات به برنامه‌ریزی بپردازیم.

سرمست گفت: کف قیمت در استان‌های دیگر مبنای خوبی است، تا زمانی که قیمت مصوب در کشور اعلام شود باید از این روش استفاده کنیم، در حال حاضر فاصله هزینه تولید به هیچ عنوان منطقی نیست.

وی در مورد توزیع ماسک برای داروخانه‌ها عنوان کرد: برخی گزارشات در مورد تولید و توزیع ماسک با هم هم‌خوانی ندارد، ما در هیچ جایی انحصار را قبول نداریم، اگر مازاد تولید ماسک وجود دارد باید مجوز صادر شدن به استانهای دیگر را اخذ نماید.

استاندار قم بیان کرد: یک گزارش نشان‌دهنده کمبود در داروخانه‌هاست و دیگری نشان‌دهنده مازاد تولید؛ این‌ها نشان‌ می‌دهد در سیستم توزیع مشکلاتی وجود دارد که باید اصلاح شود و اگر اتحصاری موجب کمبود ذخیره ماسک در داروخانه هاست، این فرآیند مورد بازنگری قرار بگیرد.

منبع: ایسنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار