مسئول مرکز امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه گفت: امروز در قم به‌ غیر از شهرک مهدیه نزدیک به ۱۰ هزار طلبه مستأجر داریم که در وضعیت نامناسبی مشغول به زندگی بوده و متأسفانه باوجود ویروس منحوس کرونا مشکلات آنان بیشتر شده است.
کد خبر: ۹۰۷۹۳۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۴ 11 October 2020

به گزارش تابناک قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید علی میرمطلبی در جمع رؤسای مجامع استانی مجمع نمایندگان طلاب که در دبیرخانه این مجمع برگزار شد اظهار داشت: مرکز امور طلاب و دانش‌آموختگان، مرکزی خدماتی است و نیازهایی که طلاب در حوزه‌هایی غیر از آموزش، پژوهش و تربیتی همانند شهریه، سلامت، تربیت‌ بدنی، اسکان، ایثارگران، اردویی، دانش‌آموختگان، حجره، تغذیه، نظام‌ وظیفه، معافیت تحصیلی، خروج از کشور و غیره دارند، در این مرکز دیده‌ شده است.

وی ابراز داشت: امروز در قم به‌ غیر از شهرک مهدیه نزدیک به 10 هزار طلبه مستأجر داریم که در وضعیت نامناسبی مشغول به زندگی بوده و متأسفانه با وجود ویروس منحوس کرونا مشکلات آنان بیشتر شده و فعالیت‌های تبلیغی آنان را هم تحت تأثیر قرار داده است.

پس از سخنان ابتدایی مسئول مرکز امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه رؤسای مجامع استانی به بیان انتقادات و پیشنهاد‌ها پرداختند که از جمله این نظرات «حل مشکلات سربازی طلاب»، «برنامه‌ریزی بهتر برای اشتغال طلاب»، «ساماندهی توزیع بسته‌های معیشتی طلاب»، «بومی گزینی برای مدیریت نهادهای فرهنگی»، «نظر خواهی از نمایندگان طلاب برای انتصابات»، «حل مشکلات طلاب دانش‌آموخته برای هجرت به شهرستان‌ها»، «تجمیع مراکز و دفاتر گوناگون در خدمت‌رسانی به طلاب»، «تعامل بیشتر نهادهای حوزوی»، «به‌روزرسانی آمار طلاب و فضلا»، «تحرک بیشتر مرکز امور طلاب و دانش آموختگان در استان ها»، «در دسترس بودن مسئول امور طلاب»، «تعیین تکلیف کارمندان بلاتکلیف برخی شهرستان ها (نیروهای ساعتی)»، «شناسایی و حمایت از طلاب با استعداد شهرستانی»، «دخیل کردن نمایندگان طلاب در واگذاری منازل شهرک مهدیه»، «رعایت عدالت در تقسیم امور معیشتی»، «توجه بیشتر به مناطق محروم و کم برخوردار»، «ساماندهی شهریه شاغلین و غیرشاغلین»، «اهمیت به شأن استاد و توجه بیشتر به اساتید حوزه» و غیره بوده است.

پس از بیان نظرات و پیشنهادت از سوی نمایندگان طلاب و فضلا، مسئول مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه به برخی از این انتقادات و پیشنهادات پاسخ داد و خاطرنشان ساخت: در قم 18 مجموعه وجود دارد که می توانند سرباز طلبه جذب کنند که این عدد در کل کشور 31 مجموعه است و برای عدم تجمع طلاب در قم، سهمیه شهر قم کم شده است و با تعامل با ستاد نیروهای مسلح، به دنبال آن هستیم که سوابق فعالیت های تبلیغی روحانیون به عنوان سربازی آنان لحاظ شود.

میرمطلبی در پاسخ به این مشکل که طلاب برای هجرت با مشکلاتی مواجه هستند، تصریح کرد: در تحقیقی که شخصا انجام داده و در صحبت هایی که با طلاب انجام دادم، به این نتیجه رسیدم که مجموعه های مقصد از روحانیون قم استقبال نمی کنند و مدیریت حوزه باید رایزنی داشته باشد تا طلاب و فضلای فاضل هنگام هجرت به شهرستان ها بتوانند سنگر مناسبی داشته باشند.

وی بیان کرد: امروز طرح علمی-تربیتی در 40 مدرسه علمیه قم در حال اجرا است که بخشی از خلأ رهاشدگی طلاب را پر کرده است اما این مشکل برای بخشی از طلاب دانش آموخته حوزه وجود داشته و باید تمهیداتی برای آن اندیشیده شود.

مسئول مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه اظهار داشت: در ایام کرونا، بسته های معیشتی از مجموعه های گوناگون توزیع شده و به این دلیل که کانال های توزیع متفاوت بوده، برخی تقسیم ها مناسب نبوده و مشکلاتی را به وجود آورده است.

میرمطلبی گفت: بحث کادرسازی از ضروریاتی است که باید برای آن برنامه داشت و مرکز آموزش های کاربردی حوزه این آمادگی را برای همکاری بیشتر با مجمع نمایندگان طلاب و فضلا دارد.

وی خاطرنشان کرد: امروز رایزنی های مختلفی را با دستگاه های گوناگون کشور برای حضور طلاب داشته ایم که یکی از آنان آموزش و پرورش است و در سال های اخیر به دستاوردهای خوبی رسیده ایم.

مسئول مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه تصریح کرد: یکی از نگرانی هایی که امروز وجود دارد، بحث تکریم اساتید است که متأسفانه با مشکلاتی مواجه هستند و جزو دستورات آیت الله اعرافی است که بحث خدمات به اساتید حوزه افزایش پیدا کند.

میرمطلبی بیان داشت: امروز متأسفانه برخی از طلاب در وضعیت معیشتی بسیار نامناسبی قرار دارند که نسبت به آنان مسئولیت سنگین تری داشته و باید با شناسایی آنان، خدمات بیشتری را به آنان برسانیم.

وی اظهار داشت: امروز نیازمند راه اندازی گروه خیرین هستیم و می توانیم با همکاری یکدیگر این کار را انجام دهیم تا خدمات آن به طلاب و فضلا برسد.

مسئول مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه ادامه داد: مرکز امور طلاب و دانش آموختگان این آمادگی را دارد که در موضوعات گوناگونی همچون آموزش، معیشت، اشتغال وغیره با مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم همکاری داشته باشد.

میرمطلبی بیان کرد: ما به این موضوع باور داریم که ظرفیت عظیمی در مجمع نمایندگان طلاب وجود دارد که امروز بخشی از این ظرفیت فعال است و می توان بخش اعظمی از این ظرفیت را فعال کرد.

همچنین در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حسینی نژاد نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت: در مجمع نمایندگان طلاب، هر استان دارای یک مجمع استانی است که متشکل از رئیس، نایب رئیس، مخبر و منشی بوده و کار اصلی این مجامع استانی این است که نسبت به امور طلاب در قم و در کشور و همچنین نیازهای آنان را پیگیر بوده و نشست های گوناگونی را مسئولان استانی اعم از نماینده ولی فقیه، استاندار، مدیران کل و غیره در راستای مطالبات و رفع مشکلات طلاب برگزار می کنند.

وی اظهار داشت: امروز نمایندگان فعالی در مجمع نمایندگان طلاب حضور دارند که فعالیت های بسیار زیادی داشته و با روحیه اخلاص، ایثار، نشاط و مواسات پیگیر مشکلات طلاب بوده و کارها را به پیش ببرند.

رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم بیان کرد: بنده نسبت به روحیه برخی از نمایندگان طلاب که از خود گذشتگی بالایی داشته، غبطه می خورم و گاهی از جیب خود برای طلاب و فضلا هزینه می کنند.

حسینی نژاد تصریح کرد: این جلسه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین میرمطلبی مسئول مرکز امور طلاب و دانش آموختگان حوزه های علمیه برگزار شده است در راستای هماهنگی بیشتر برای خدمت رسانی مطلوب و عادلانه به طلاب و فضلا است.

وی خاطرنشان کرد: امروز با توجه به گسترش ویروس منحوس کرونا، شاهد مشکلات معیشتی بیشتری نسبت به طلاب و فضلا هستیم و امیدواریم بتوانیم با همکاری یکدیگر، قدم های بهتری را برای طلاب برداریم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار