نظرسنجی تابستان 99 حوزه املاک نشان می دهد که مردم قم به دنبال خرید ملک برای سرمایه گذاری نیستند بلکه اکثرا املاک را برای سکونت خود می خرند و منطقه 4 شهری قم نیز از بیشترین اقبال بین مردم برخوردار است.
کد خبر: ۹۰۴۶۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۹ 29 September 2020

به گزارش تابناک قم، نتایج یک پژوهش انجام شده از سوی گروه تحقیقاتی آسمان نشان می دهد با وجود تلاطم های اخیر بازار املاک، مردم قم به خرید ملک برای سکونت تمایل دارند و انگیزه سرمایه گذاری بخش کمتری از هدف مشتریان بازار املاک را تشکیل می دهد.

صادق محمدی، مدیر گروه پژوهشی آسمان در گفتگو با خبرنگاران با تاکید لزوم نگرش علمی به پدیده های اجتماعی اظهار داشت: یکی از دغدغه های مردم در سال های اخیر دسترسی به اطلاعات صحیح و پیش بینی تغییرات اقتصادی است زیرا با داشتن اطلاعات کافی و دانش پیش بینی، می توان سرمایه و نیروی کار به سمت مثبت و دارای بازده بالا هدایت کرد.

وی افزود: به همین منظور گروه تحقیقاتی آسمان با هدف انجام تحقیقات گوناگون در حوزه های مختلف شهری در سال 1398 تاسیس شد تا با بهره گیری از توان فارغ التحصیلان دانشگاهی و دانش تحلیلگران به نیاز مردم و به ویژه رسانه ها در حوزه اطلاعات شهری و اقتصادی پاسخ گوید.

این کارشناس ارشد مدیریت تصریح کرد: اطلاعات صحیح از دو منبع تامین می شود که یکی از آنها نهادها و سازمان های دست اندرکار مانند شهرداری و ادارات دولتی است و دیگری ذائقه سنجی علمی با استفاده از متدهای علمی نظرسنجی است.

محمدی خاطرنشان کرد: امروزه نظرسنجی نقش مهمی در پیش بینی تغییرات آینده ایفا می کند و نظرسنجی های معتبر معیاری برای تصمیم گیری مدیران و دست اندرکاران در همه حوزه ها است، از این رو گروه تحقیقاتی آسمان با همکاری متخصصان آمار و علوم اجتماعی به طور منظم در حوزه های مختلف شهری دست به نظرسنجی زده است تا نظر مردم درباره پدیده های مختلف را دریافت کرده و سپس براساس نتایج این نظرسنجی ها، تغییرات حوزه های مد نظر در آینده را پیش بینی کند.

مدیر گروه تحقیقاتی آسمان به نظرسنجی تابستان 99 این گروه اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار در قم، در حوزه شهری به سراغ مردم رفتیم تا از نظرات آنها درباره تغییرات بازار املاک آگاه شویم.

وی دلیل انتخاب حوزه املاک را حساسیت اخیر این حوزه برشمرد و افزود: در حوزه املاک امکان انجام نظرسنجی با نتایجی که عمری بالای 3 ماه داشته باشند، وجود دارد زیرا برخلاف دیگر حوزه های مشابه، مردم برای خرید فروش ملک تحقیقات گسترده ای کرده و دفعتا تصمیم نمی گیرند، بلکه چندین ماه یا حتی سال روی یک فعالیت اقتصادی خود فکر کرده و سپس اقدام می کنند.

محمدی به نتایج این نظرسنجی اشاره کرد و تصریح کرد: براساس این نظرسنجی که به صورت علمی و از طریق پر کردن فرم در فضای مجازی و حقیقی صورت گرفته است، مشخص شد ساکنین قم بیشتر از اینکه به دنبال خرید ملک برای سرمایه گذاری باشند، املاک را برای سکونت می خرند.

وی خاطرنشان کرد: همین داده به ظاهر کوچک برای مدیران شهری راهنمای خوبی است تا برای تامین زیرساخت مناسب تصمیم بگیرند. از سوی دیگر یافته های نظرسنجی تابستان 99 گروه آسمان نشان می دهد که مردم قم خصوصیات محله را بر دیگر ویژگی های یک ملک برای تصمیم گیری بیشتر در نظر می گیرند.

مدیر گروه تحقیقاتی آسمان افزود: بر اساس این یافته‌ها قمی ها تمایل دارند تا در منطقه 4 شهری قم ملک بخرند و بدین ترتیب در افق چند سال آینده، این منطقه به شلوغ ترین منطقه شهری قم تبدیل می شود. از سوی دیگر این نتایج برای انبوه سازان و مقاطعه کاران ملکی نیز مفید است زیرا درصد فروش بیشتر ساختمان را در منطقه ذکر شده نشان می دهد و به این دسته از متخصصان کسب و کار نشان می دهد که سرمایه گذاری در این منطقه زودتر به سود می رسد.

وی به دیگر نتایج این نظرسنجی اشاره کرد و گفت: مردم قم در حوزه املاک همچنان روش مراجعه حضوری را برای ارتباط با خریدارو فروشنده ترجیح می دهند اما از ابزارهای ارتباطی در فضای مجازی نیز به خوبی آگاه بوده و استفاده می کنند که این یافته نشان از ضرورت نظارت بیش از پیش بر فضای مجازی و ارتباطات صورت گرفته از این طریق می دهد.

محمدی در پاسخ به سوالی درباره شیوه انتشار نتایج این نظرسنجی و دوره برگزاری نظرسنجی های گروه تحقیقاتی آسمان گفت: نتایج نظرسنجی های گروه تحقیقاتی آسمان به دو گروه عمومی و تخصصی تقسیم می شود که نتایج عمومی به طور رایگان از طریق رسانه های جمعی و برگزاری وبینار آنلاین منتشر می شود اما نتایج تخصصی به سبب اثرات احتمالی بر کسب و کارها، در اختیار مراجع تخصصی و کسب و کارها قرار می گیرد تا برای برنامه ریزی استفاده کنند.

 

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار