آیت‌الله حسن ممدوحی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اساتید حوزه علمیه شامگاه سه‌شنبه بر اثر ایست قلبی دعوت حق را لبیک گفت. آیت الله حسن ممدوحی از همراهان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و همچنین از شاگرادان علامه طباطبایی و آیت الله گلپایگانی بود.
کد خبر: ۹۰۲۳۲۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۲ 23 September 2020

به گزارش تابناک قم، آیت الله حسن ممدوحی نماینده سابق مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در چند سال اخیر مبتلا به سرطان شده بود، سه شنبه شب اول مهر ۱۳۹۹ دعوت حق را لبیک گفت.

وی از اساتید مبرز حوزه علمیه بود که در دوره هجوم همه‌جانبه به ارزش‌های ناب اسلامی و انقلابی، وارد میدان شد و تبیین‌ها و سخنرانی‌های ایشان درباره گروه‌های فاقد مشروعیت سیاسی از یاد مردم مومن و انقلابی نخواهد رفت.

نگاهی به زندگی آیت‌الله ممدوحی

آیت‌الله‌ حسن ممدوحی‌ در سال‌ 1318 هجری‌ شمسی‌ در کرمانشاه‌ در خانواده‌ای‌ متدین‌ و دانش‌‌دوست‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ به‌ پیشه‌ تجارت‌ اشتغال‌ داشت‌ و خود، تا شرح‌ لعمه‌ را خوانده‌ و بر آن‌ مسلّط‌ بود، خانه‌ ایشان‌ در کرمانشاه‌ محل‌ رفت‌ و آمد روحانیان‌ و علماء شهر بود.

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ در هفت‌ سالگی‌ به‌ دبستان‌ رفت‌ و پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ کلاسیک‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ روی‌ آورد، امّا این‌ مسأله‌ ابتدا با مخالفت‌ خانواده‌اش‌ رو‌به‌‌رو بود. از این‌ رو، وی‌ چهل‌ زیارت‌ عاشورا در حالت‌ ایستاده‌ نذر کرد، عازم‌ شدن‌ او به‌ قم‌ در زمانی‌ بود که‌ بخشی‌ از دروسِ دورۀ‌ مقدمات‌ را به‌ پایان‌ برده‌ بود، در قم‌ به‌ تکمیل‌ دروس‌ دورۀ‌ مقدمات‌ پرداخت‌ و سپس‌ به‌ درس‌ شرح‌ لمعتین‌ رفت‌.

آیت‌الله ممدوحی از شاگردان مطرح علامه طباطبایی بود

با پایان‌ یافتن‌ دورۀ سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ استادان‌ برجستۀ‌ دورۀ‌ خود رفت‌ و در کنار آن‌ از تحصیل‌ علوم‌ عقل‌ و حکمت‌ نیز باز نماند و از شاگردان‌ دروس‌ عمومی‌ و خصوصی‌ علامه‌ طباطبایی ‌(ره‌) به‌ شمار می‌آمد و مدت‌ زیادی‌ از وقت‌ خود را به‌ مباحثه‌، دقت‌ و ملازمه‌ با استادان‌ خود می‌پرداخت‌ که‌ باعث‌ شد خاطرات‌ بسیاری‌ از آن‌ بزرگواران‌ در سینه‌ داشته‌ باشد.

در سال‌های‌ تحصیل‌ خود، محضر عالمان‌ بسیاری‌ را درک‌ کرد. او که‌ شرح‌ لمعه‌ را نزد «آیت‌الله‌ ستوده»‌ خوانده‌ بود، برای‌ خواندن‌ کتاب‌ مکاسب‌ به‌ درس‌ «آیت‌الله‌ مشکینی»‌ رفت‌ و رسائل‌ را نزد «آیت‌ الله‌ نوری‌ همدانی»‌ و «مرحوم‌ آیت‌الله‌ آذری‌ قمی»‌ و کفایه‌ را خدمت‌ «آیت‌ الله‌ سلطانی»‌ فرا گرفت‌.

با اتمام‌ دورۀ سطح‌ و ورود به‌ درس‌ خارج‌، در درس‌ فقه‌ مرحوم‌ «محقق‌ داماد» شرکت‌ کرد و مدت‌ چهارده‌ سال‌ به‌ درس‌ آیت‌الله‌ العظمی‌ گلپایگانی‌ (ره‌) رفت‌ و تا دو سال‌ پیش‌ از رحلت‌ آن‌ مرجع‌ بزرگ‌، در درس‌ او حاضر می‌شد. در این‌ سال‌ها، برای‌ تحصیل‌ اصول‌ فقه‌ نیز به‌ درس‌ خارج‌ «مرحوم‌ میرزا هاشم‌ آملی»‌ رفت‌ و سال‌ها از محضر او کسب‌ فیض‌ کرد.

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ در سال‌های‌ تحصیل‌ خود، علوم‌ عقلی‌ و حکمت‌ را نیز به‌ خوبی‌ فرا گرفت‌ و مدتها در درس‌ اسفار علامه‌ عظیم‌‌الشأن‌ سید‌محمد‌حسین‌ طباطبایی ‌(ره‌) حاضر می‌شد. علاوه‌ بر آن‌ در جلسات‌ خصوصی‌ علامه‌ که‌ در شب‌های‌ پنج‌شنبه‌ و جمعه‌ تشکیل‌ می‌شد، شرکت‌ داشت‌ و نیز از شیوۀ اخلاقی‌ و برنامه‌های‌ سیر و سلوک‌ او بهره‌های‌ فراوان‌ می‌برد.

با رحلت‌ علامه‌ طباطبایی‌، در درس‌ اسفار و فصوص‌ الحکم‌ «آیت‌الله‌ جوادی‌ آملی»‌ شرکت‌ کرد و بعدها به‌ درس‌ «آیت‌الله‌ حسن‌زاده‌ آملی»‌ نیز می‌رفت‌ و از محضر این‌ دو عالم‌ بزرگوار نیز به‌ بهترین‌ وجه‌ استفاده‌ می کرد.

زندگی‌ آیت‌الله‌ ممدوحی‌ سرشار از تلاش‌های‌ علمی‌ و فرهنگی‌ است‌. این‌ عالم‌ بزرگوار در سال‌های‌ عمر خود بارها کتب‌ درسی‌ فقهی‌ و اصولی‌ تا سطح‌ کفایة‌ الاصول‌ را تدریس‌ کرده‌ است‌ و از این‌ رهگذر شاگردان‌ بسیاری‌ را تربیت‌ کرده است‌؛ امّا با توجه‌ به‌ نیاز حوزه‌های‌ علمیه‌ به‌ آشنایی‌ با علوم‌ عقلی‌ و با توجه‌ به‌ ضرورتهای‌ موجود در جهان‌ اسلام‌ و با سفارش‌ آیت‌الله‌ جوادی‌ آملی‌، به‌ تدریس‌ علوم‌ عقلی‌ روی‌ آورده‌ است.

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ کتب‌ فراوانی‌ را تألیف‌ و به‌ عالم‌ اسلام‌ ارزانی‌ داشته‌ است‌

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ در ‌این‌ سال‌ها کتب‌ فراوانی‌ را تألیف‌ و به‌ عالم‌ اسلام‌ ارزانی‌ داشته‌ ‌که‌ از آن‌ میان‌ می‌توان‌ به‌ شرح‌ صحیفه‌ سجادیه‌، شرح‌ نهج‌البلاغه‌، شرح‌ رسالة‌ الولایة‌ علامه‌ طباطبایی‌، رساله‌ای‌ در علم‌ امام‌، حقوق‌ اساسی‌، انسان‌ و جهان‌ در شناخت‌ مکتب‌ اسلام‌، اجتهاد و تقلید، حکمت‌ حکومت‌ فقیه‌ و شرح‌ رسالة‌ الوجود کاشف‌ الغطاء اشاره‌ کرد، بارها در مجامع‌ عمومی‌ و در شهرهای‌ گوناگون‌ به‌ سخنرانی‌ و تبلیغ‌ مبانی‌ اسلام‌ و شیعه‌ پرداخته‌ است‌ که‌ همواره‌ با استقبال‌ اقشار گوناگون‌، به‌ ویژه‌ جوانان‌ برومند رو‌به‌‌رو‌ شده‌ است‌.

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ با نخستین‌ بارقه‌های‌ مبارزه‌ با رژیم‌ طاغوت‌، به‌ صف‌ مبارزان‌ پیوست‌ و در طول‌ سالیان‌ حکومت‌ خاندان‌ پهلوی‌ از هیچ‌ تلاشی‌ در راه‌ مبارزه‌ با آن‌ حکومت‌ خائن‌ فروگذار نکرد که‌ بر اثر آن‌، بارها مورد تعقیب‌ و تهدید قرار گرفت‌.

این عالم ربانی همکاری‌ خود با جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را از همان‌ سال‌ها آغاز کرد و در امور گوناگون‌ به‌ برنامه‌‌ریزی‌ برای‌ مبارزه‌ منسجم‌ می‌پرداخت‌، در اماکن‌ و شهرهای‌ گوناگون‌ سخنرانی‌های‌ تندی‌ علیه‌ رژیم‌ شاه‌ انجام‌ می‌داد که‌ گاه‌ به‌ دستگیری‌ و بازداشت‌ او می‌انجامید.

آیت‌الله‌ ممدوحی‌ با شناخت‌ هجمه‌های‌ فرهنگی‌ و ضرورت‌ تلاش‌ فرهنگی‌ برای‌ خنثی‌‌کردن‌ شبهه‌های‌ مارکسیسم‌ و کمونیسم‌ به‌ تلاش‌ برای‌ آشنایی‌ جوانان‌ با مبانی‌ اسلام‌ و نقد دیدگاههای‌ مکاتب‌ التقاطی‌ می‌پرداخت‌، در سال‌های عمر خود بار‌ها کتاب‌های درسی فقهی و اصولی تا سطح کفایه الاصول را تدریس و از این رهگذر شاگردان بسیاری را تربیت‌کرده است.

آیت‌الله ممدوحی پس از انقلاب نیز به حمایت خود از امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب ادامه داد و در مسائل گوناگون همواره مدافع انقلاب بوده است.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار