علیرضا زاکانی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: درصدد تنظیم منظومه فرهنگی با محوریت اعتلای جایگاه کتابخانه های عمومی و ضرورت کتابخوانی در مرکز پژوهش های مجلس هستیم.
کد خبر: ۸۸۲۸۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۱ 02 August 2020

به گزارش تابناک قم، علیرضا زاکانی امروز در نشست با سجاد عمرانی سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان که در دفتر نماینده مردم قم در مجلس برگزار شد، اظهار داشت: حضور در کتابخانه‌ها و مطالعه سبب تقویت ابعاد ملی و مذهبی و ایجاد غیرت دینی همراه با رشد دانش و عقلانیت می‌شود.

وی پرهیز از سیاسی‌کاری‌ها و جناح‌بندی‌های سیاسی را از جمله ویژگی‌های ممتاز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دانست و افزود: موضوع کتاب‌خوانی جزء نقاط آغازین است که در راستای مصلحت و منفعت مردم و انقلاب انجام می‌شود، نگرش این نهاد فرهنگی حرکت در مسیر انقلاب و موضع انقلابی داشتن است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حضور کتابداران در مدارس و مراکز فرهنگی و امکان مذهبی و ارتباط‌گیری با مردم نقش بسزایی در ترغیب مردم به سمت کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها دارد.

زاکانی عنوان کرد: باید فرهنگ اهدای کتاب و مدیریت فضای مجازی با محوریت معرفی کتاب‌های خوب در کشور به شیوه‌ای مطلوب شکل بگیرد، نقش مدیریتی کتابداران کتابخانه‌ها نیز امری مهم است که چنین ظرفیتی را در کتابخانه فراهم آورند.

وی بابیان اینکه رشد و شکوفایی استعدادها به تعلیم و تربیت بستگی دارد که زیربنای آن مطالعه و خواندن است، گفت: اگر بخواهیم فرهنگ مطالعه در کشور ارتقا پیدا کند معرفی کتاب‌های خوب به مخاطبان و هدایتگری آنان باید مورد تأکید باشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درصدد هستیم در مرکز پژوهش‌های مجلس منظومه‌ای را ایجاد کنیم که جایگاه و اهمیت کتابخانه‌های عمومی و ضرورت کتاب‌خوانی را در کشور تقویت کند.

زاکانی افزود: نهاد کتابخانه‌ها رسالت و مسئولیت بزرگی را از دو جنبه برعهده دارد که ترویج کتاب‌خوانی در کشور و جهت‌دهی افکار عمومی به امر خواندن و شناسایی شیوه‌ها و سبک‌های تأثیرگذار است.

وی با اشاره به ارزش و جایگاه مطالعه کتاب بیان کرد: شناخت جامعه هدف و ترغیب آن به سمت کتاب‌خوانی و ایجاد شبکه‌ای گسترده از اشخاص و اقشار مختلف در تمامی گروه‌های سنی در متن اتفاق می‌افتاد اما مدیریت و برنامه‌ریزی آن باید در کتابخانه انجام شود که لازمه آن نیروی کارآمد و متخصص است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مطالعه کتاب به‌عنوان یک ارزش در جامعه به شمار می‌رود اما ارزشمندتر از آن سواد خواندن است و اینکه افراد چه کتابی را و با چه سبکی انتخاب کنند و بخوانند تا سبب رشد و تعالی آن‌ها شود.

زاکانی خاطرنشان کرد: کتابخانه‌ها باید در تهیه و معرفی منابع و انتقال مطالب به مخاطب توجه ویژه‌ای داشته باشند که خوشبختانه چارچوب و قاعده‌ای برای انتقال کتاب به کتابخانه فراهم‌شده که تا حدودی دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را رفع کرده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم نیز در آغاز این دیدار، اظهار داشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان متولی کتابخانه های عمومی کشور علاوه بر ترویج کتابخوانی و ارائه خدمات کتابخانه ای، به ارائه خدمات فرهنگی در بیرون از کتابخانه‌ها به ویژه مناطق محروم و عشایر می پردازد.

وی سپس گفت: استان قم دارای 23 باب کتابخانه است و این تعداد کتابخانه در شان این شهر مقدس نیست.

وی همچنین به دو کتابخانه شهدای نوبهار و امام خمینی (ره) که در آستانه افتتاح هستند اشاره کرد و افزود: این کتابخانه های در مناطق آسیب پذیر واقع شده و اهتمام ما بر بازگشایی آن ها در هفته دولت است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم تصریح کرد: 500 هزار نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است و در سال گذشته نیز 330 هزار کتاب امانت داده شد. این اداره کل دارای 105 نفر نیروی انسانی فعال است که به ارائه خدمات می پردازند. در سال گذشته 2200 برنامه فرهنگی اجرا شد.

وی در ادامه گفت: در قم کتابخانه های تخصصی بسیاری وجود دارد اما ویژه مخاطب خاص است و شاید مورد استقبال عام مردم قرار نگیرد؛ چراکه عموم افراد جامعه از کتاب هایی در حوزه ادبیات، روانشناسی و .. استقبال می کنند و از این لحاظ ما دچار فقر کتابخانه عمومی در استان هستیم.

عمرانی اظهار داشت: در حال حاضر کتابخانه های عمومی سراسر کشور دارای بخش کودک و نوجوان هستند. بیش از 3 هزار باب کتابخانه در سراسر کشور داریم که حتی در روستاها و چادرهای عشایر خدمت رسانی می کنند. مجموعه کارکنان نهاد، نیروهایی کارآمد، انقلابی، متخصص و جوان هستند که دغدغه کار فرهنگی دارند و در راستای اهداف اصیل انقلاب گام می بردارند.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم گفت: کتابخانه های عمومی کشور علاوه بر امانت کتاب به باشگاه کتابخوانی تبدیل شده اند و برنامه های ویژه ای را در سطح ملی و استانی همچون جشنواره کتابخوانی رضوی، نقد کتاب و نشست های کتابخوان برگزار می کنند.

وی افزود: عدم همراهی شهرداری در پرداخت نیم درصد، کتابخانه ها را با مشکل بودجه روبه رو کرده است. در راستای رفع مشکلات کتابخانه های عمومی کشور، دبیرکل نهاد طی یک ماه اخیر با مجمع نمایندگان هر استان دیدار و گفتگو داشته اند و انتظار می رود مجلس جدید در این زمینه نهایت حمایت و پشتیبانی را داشته باشد.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار