در بازه زمانی ۱۷ فروردین (پایان طرح نوروزی) تا ۱۸ خرداد ۹۹ نسبت به مدت مشابه پارسال، تلفات سر صحنه حوادث ترافیکی افزایش ۵۹ درصدی داشته‌است. افزایش خیره کننده تعداد مسافرت‌های برون شهری در این آمار تاثیر بسزایی دارد.
کد خبر: ۸۵۹۶۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۴ 08 June 2020

به گزارش تابناک قم، محمد شهیدی رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم، با اشاره به استمرار سیر صعودی آمار تصادفات و تلفات ناشی از آن در استان قم، افزود: افزایش تلفات درحالی است که تعداد کل تصادفات نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی در عین‌حال اضافه کرد: تعداد تلفات ناشی از حوادث ترافیکی همواره بیش از آمار تلفات سر صحنه حوادث ترافیکی است،‌ چرا که برخی از مصدومان بسیار بدحال دربیمارستان جان خود را از دست می‌دهند.

وی بیان کرد: افزایش خیره‌کننده تعداد مسافرت‌های برون‌شهری که اوج آن را در تعطیلات نیمه خرداد شاهد بودیم، در ایجاد این آمار تاثیر اصلی و اولیه داشته‌است و این افزایش در کنار اعلام بالاتر رفتن آمار مبتلایان به کرونا از سوی مسوولان امر، اهمیت پرهیز از سفرهای غیرضروری را مضاعف می‌نماید.

شهیدی با اشاره به بالا بودن تعداد تصادفات جرحی یا منجر به فوت در ساعات اولیه عصر و اوایل بامداد، تاکید کرد: ساعت فیزیولوژیک هر انسانی در زمان‌های مشخصی اقتضای استراحت و رفع خستگی را دارد و رانندگان باید از رانندگی‌های طولانی به‌ویژه در زمان‌های گفته‌شده که می‌تواند با خواب‌آلودگی بیشتر و افزایش خطای انسانی در بروز رانندگی همراه باشد، پرهیز نمایند.

وی گفت: امروزه شاخص اصلی ارزیابی ارائه خدمات درمانی به مصدومان صرفا آمار تلفات نمی‌باشد، بلکه شرایطی که در صحنه مصدوم از خود بروز می‌دهد با عنوان شاخص GAP (شامل سطح هوشیاری، سن و فشارخون) محاسبه‌شده و در تعیین پیش‌آگهی مصدومیت به کار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: نباید با کاهش عدد خام تعداد تصادفات، از معلولیت‌ها و ناتوانی‌های دائمی ناشی از حوادث شدید که منجر به تبعات انسانی، اجتماعی و اقتصادی شدیدی می‌شود، غافل شد.

اورژانس ۱۱۵ استان قم دارای ۲۰ پایگاه جاده‌ای، ۱۹ پایگاه شهری، یک پایگاه هوایی، ۶۰ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه موتورلانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد است.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار