استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: تنها با حرف و سخنرانی مشکلات اخلاقی جامعه حل نمی‌شود، اگر مردم عمل صالح و صداقت ببینند آن فطرت خداجوی در آن‌ها بیدار می‌شود در نتیجه آنچه اثر دارد و کار را پیش می‌برد عمل صالح است و نه سخنرانی.
کد خبر: ۸۰۰۹۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۲ 28 November 2019

به گزارش تابناک قم، سیما لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت به همراه جمعی از مدیران این وزارتخانه با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله عبدالله جوادی آملی دیدار کردند.

آیت الله جوادی آملی در این دیدار بیان داشت: اگر بتوانیم مشکل درونی خود را حل کنیم، مشکل نظام، جامعه و بخش‌های مختلف کشور حل خواهد شد و آن این است که بین انسان و حیوان فرق بگذاریم و انسان را تنها یک حیوان ناطق ندانیم! آنکه ما را آفرید فرمود شما یک موجود ابدی هستید، شما با یک دسته سبزی که زیر خاک می‌رود و می‌پوسد فرق دارید، شما با مرگ، به ابدیت می‌رسید و از پوست به در می‌آیید نه آنکه بپوسید.

وی ادامه داد: ما یک ثابت داریم و یک ساکن؛ برخی از موجودات ساکن هستند اما انسان ثابت است، انسان وقتی مسیر حیات دنیوی خود را طی کرد به ثبات می‌رسد و موجود ثابت فراتر از زمان و زمین است برای همین است که در بهشت، خستگی معنا ندارد اگر ما چنین موجودی هستیم پس انسان را باید با فرشته‌ها مقایسه کرد.

این مرجع تقلید تصریح داشت: چرا وقتی می‌توانیم حیات ابدی داشته باشیم و نمیریم، نیستی و مرگ را انتخاب کنیم؟! چرا وقتی می‌توانیم فرشته شویم دست به کاری بزنیم که این اتفاق برای ما نیفتد؟! راه رسیدن به حیات ابدی و فرشته شدن برای همه باز است.

آیت الله جوادی آملی در پاسخ به چرایی اجباری بودن رعایت برخی شئونات اسلامی در دانشگاه‌ها بیان داشت: گرچه دین حریم شخصی انسان است و انسان باید خود از حریم شخصی خود محافظت نماید اما دانشجویان باید بدانند وجود برخی از الزامات به مثابه فشار نیست، بلکه مانند آن است که کودکی در حال رفتن به سمت خیابان و تصادف با ماشین است و مادر او به هر قیمتی مانع او می‌شود، لذا این اجبار، اجبار ممدوح و محمودی است.

وی ادامه داد: تنها با حرف و سخنرانی مشکلات اخلاقی جامعه حل نمی‌شود، اگر مردم عمل صالح و صداقت ببینند آن فطرت خداجوی در آن‌ها بیدار می‌شود در نتیجه آنچه اثر دارد و کار را پیش می‌برد عمل صالح است و نه سخنرانی. برخی تنها با دیدن ائمه علیهم السلام عوض می‌شدند و راه خود را پیدا می‌کردند لذا اگر جناب سهروردی گفت «مَنْ لا یَنفَعُکَ لَحظُهُ لا یَنفَعُکَ لَفظُه»؛ عالمی که دیدن او انسان را عوض نکند و به حال انسان نافع نباشد، لفظ و سخن او هم اثرگذار نیست؛ در همین راستاست.

آیت‌الله جوادی آملی تاکید داشت: دانشجویان، امانت‌های الهی در دستان شما هستند که اگر امانت دار خوبی باشید و آن‌ها را به خوبی تربیت کنید، هر یک به تنهایی می‌توانند معلم و الگویی برای جامعه باشند.

 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار