رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: متاسفانه عده ای از مسؤولان اینگونه بیان می‌کنند که مجلس و دولت وظیفه ای درباره تنظیم قانون و اجرای آن درباره دین مردم ندارند، برخی از آنان دین را در حاشیه زندگی مردم دانسته و برخی نیز می‌گویند دین یک امر زائد است، این تفکرات ریشه در سکولاریسم دارد.
کد خبر: ۷۸۲۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۲:۵۴ 24 September 2019

به گزارش تابناک قم، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در آیین افتتاحیه سال تحصیلی جدید که در سالن جلسات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: فهم صحیح عقاید و مفاهیم دینی از بزرگترین وظایف و مسؤولیت‌هایی است که بر عهده حوزویان است.

وی افزود: در زمان آغاز طلبگی شرایط برای ما بسیار سخت و محدود بود و اگر برای کسی سوال مطرح می‌شد، موقعیتی برای پرسش و طرح سوال وجود نداشت.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه رهبر انقلاب شناخت جامعی نسبت به نیازهای طلاب دارند گفت: برخی از مواقع سوالاتی از سوی جوانان مطرح می‌شود که بسیار جدی بوده و به پاسخ‌های سطحی اکتفا نمی‌کنند و به دنبال ریشه مسائل هستند، این ظرفیت بزرگی برای جامعه ما به شمار می‌رود.

وی مطرح کرد: کج روی‌ها و انحراف‌هایی در گذشته و در داخل حوزه وجود داشت که برخی از طلاب بعضا به دام آن می‌افتادند، اما در عصر کنونی دیگر اینگونه مسائل در حوزه وجود ندارد و بحمدالله طلاب درباره مسائل از افراط و تفریط به دور هستند، بدیهی است که طلاب نباید به دام افراط و تفریط بیفتند.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان اینکه طلاب نباید به دام افراط و تفریط بیفتند، ادامه داد: روش‌های قدیمی و مواجهه جدید جوانان با مسائل تطابقی با یکدیگر ندارد، وظیفه ما در حوزه این است که برای این سوالات جوانان جواب داشته باشیم، در غیر این‌صورت مانند درخت بی ریشه خواهیم بود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم، فاصله محافل علمی با نیازهای جامعه انسانی را زیاد دانست و یادآور شد: در همین دانشگاه‌های قم، بعضا استاد در کلاس مطلبی می‌گوید که در ذهن دانشجو شبهه ایجاد می‌کند و سپس دانشجو به هر استادی مراجعه می‌کند پاسخ شبهه را نمی داند.

آیت الله مصباح یزدی اضافه کرد: متاسفانه در دانشگاه‌ها، نیروی انسانی موردنیاز برای پاسخگویی به نیازها و پرسش‌های دانشجویان وجود ندارد و ما و امثال ما اگر بتوانیم به این مسائل پاسخ بگوئیم و کوتاهی کنیم قطعا باید روزی پاسخگو باشیم.

وی خاطرنشان کرد: نظامی موردنیاز است که پاسخگوی نیازهای جوانان باشد و به اعتقاد بنده کسانی که در مبانی اصیل اسلام از اقتصاد و اجتماع تا مباحث نظامی و صلح تحقیق می‌کنند، مهم ترین وظیفه را در این زمینه بر عهده دارند.

رئیس موسسه امام خمینی با بیان اینکه طلاب نباید مسائلی مانند معیشت را بهانه کم کاری خود قرار دهند، مطرح کرد: اگر طلاب اینگونه بهانه تراشی کنند، خداوند متعال نمونه‌هایی برای اتمام حجت به این افراد نشان می‌دهد که گاهی نان خالی برای خوردن پیدا نمی کنند.

آیت الله مصباح یزدی ابراز کرد: یک زمانی در حوزه قم بنده برای خرید یک نصف نان سنگک برای صرف ناهار پول نداشتم و آن زمان‌ها بعضا از خرید یک تکه نان برای سیر کردن خود ناتوان بودم، قطعا طلاب بسیاری هستند که با این گرانی‌ها با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند.

وی تصریح کرد: نمی توان به این بهانه که مردم سراغ روحانیون نمی آیند، نسبت به مسائل دینی آن‌ها بی تفاوت بود، بلکه اگر مردم نیز به ما مراجعه نکردند، ما باید با مراجعه به آنان مفاهیم را به آن‌ها برسانیم.

رئیس موسسه امام خمینی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی و فقر در ثروتمندترین کشورها بیشتر از ایران است، گفت: در همین ایام عزاداری می‌بینیم که با وجود مشکلات اقتصادی، مردم برای عزای امام حسین(ع) هزینه کردند.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به جامع بودن اسلام و توجه آن به ساحت‌های مختلف زندگی انسان افزود: در برخی از مواقع گرایش‌های مربوط به تصوف پیدا می‌شوند که می‌گویند ما باید اجتماع را کنار بگذاریم، زمانی که امام زمان(عج) ظهور کرد این مسائل را حل می‌کنند و ما وظیفه‌ای در قبال آن نداریم، عده ای هم در نقطه مقابل مطرح می‌کنند که ما صرفا باید به دنیا و اقتصاد بپردازیم، این دو مسیر هر دو انحراف است.

وی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای از مسئولان اینگونه بیان می‌کنند که مجلس و دولت وظیفه ای درباره تنظیم قانون و اجرای آن درباره دین مردم ندارد، برخی از آنان دین را در حاشیه زندگی مردم دانسته و برخی نیز می‌گویند دین یک امر زائد است، این تفکرات ریشه در سکولاریسم دارد.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار