خشکی دریاچه نمک باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و شوری آب و خاک منطقه شده که یکی معضل بسیار بزرگ است و این مساله آسیب‌های بسیاری دارد؛ عدم اختصاص حق‌آبه‌ها به دریاچه نمک و ایجاد سد‌های متعدد، حدود ۴۰۰ هزارهکتار کانون تولید گرد و غبار در استان قم تشکیل داده است.
کد خبر: ۷۲۳۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۵:۰۳ 08 March 2019

به گزارش تابناک قم، ‌مدیرکل محیط زیست استان قم گفت: حوضه دریاچه نمک در بین ۳۰ حوزه گرد و غبار کشور رتبه نخست را دارد و در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

سید رضا موسوی در کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با گرد و غبار در استانداری قم عنوان کرد: در حال حاضر ۶ تالاب زنده در استان قم وجود دارد و ۱۰ درصد از مناطق استان قم جزو مناطق حفاظت شده است.

وی ادامه داد: دو عامل گرد و غبار و گاز‌های آلاینده باعث آلودگی هوای استان قم می‌شود؛ گرد و غبار موجود در استان قم بخشی مربوط به داخل کشور و برخی نیز منشأ خارجی دارد؛ افزایش پدیده گرد و غبار در استان قم موجب شده است در سال‌های اخیر به عنوان آلاینده اصلی استان قم محسوب شود.

مدیرکل محیط زیست استان قم بیان کرد: یکی از دلایل افزایش آلودگی هوای استان قم، وجود تعداد بالای موتورسیکلت است و این موضوع به یک معضل زیست محیطی تبدیل شده است که باید برای حل آن چاره‌ای اندیشیده شود.

وی اضافه کرد: واحد‌های تولیدی و صنعتی آلاینده بسیار در حریم استان قم وجود دارد که باعث افزایش آلودگی هوا در این استان قم شده است و باید این واحد‌ها استانداردسازی شوند؛ همچنین نیروگاه‌های حرارتی قم ۲۵ درصد سوخت‌های فسیلی استان قم را مصرف می‌کنند و همچنین در برخی از فصول سال گاز مایع در این نیروگاه استفاده می‌شود که باعث آلودگی هوای قم شده است و باید برای آن برنامه ریزی درستی انجام شود.

موسوی تصریح کرد: ۶۳ درصد بنزین توزیعی در استان قم، بنزین یورو ۴ است و نفت نیز طبق استاندارد یورو ۴ در قم توزیع می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری، وضعیت آب و هوای استان قم مطلوب‌تر از گذشته بود و روز‌های خطرناک و بحرانی نداشته ایم، در ۹ ماهه سال جاری، تعدادروز‌های پاک استان قم نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان قم اظهار کرد: در سال‌های گذشته سطح آب دریاچه نمک کم شده است و از سال ۲۰۱۰ دیگری آب قابل ملاحظه‌ای در دریاچه وجود ندارد و در حال حاضر بیشترین کسری آب در حوضه دریاچه نمک اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: خشکی دریاچه نمک باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و شوری آب و خاک منطقه شده که یکی معضل بسیار بزرگ است و این مساله آسیب‌های بسیاری دارد؛ عدم اختصاص حق‌آبه‌ها به دریاچه نمک و ایجاد سد‌های متعدد، حدود ۴۰۰ هزارهکتار کانون تولید گرد و غبار در استان قم تشکیل داده است که در فصل‌های گرم سال مشکلات زیادی را برای استان‌های مرکزی ایجاد می‌کند.

موسوی عنوان کرد: حوضه دریاچه نمک در بین ۳۰ حوزه گرد و غبار کشور رتبه نخست را دارد و در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

محمدتقی سجادی، مدیرکل منابع طبیع استان قم نیز عنوان کرد: بسیاری از پروژه‌های ملی مانند احداث قطار سریع‌السیر باعث از بین رفتن منابع طبیعی استان قم می‌شود و متاسفانه در برنامه ریزی‌ها به این موضوع توجه نمی‌شود.

وی افزود: امیدواریم در موضوع بیابان زدایی، کمک‌های خوبی صورت بگیرد تا بتوانیم وضعیت استان قم را بهبود ببخشیم، در سال جاری ۱۵۰ میلیون یورو برای توسعه حوضه‌های آبخیزداری اختصاص یافته است که امیدواریم بخشی از این اعتبار برای احیای دشت مسیله استفاده شود.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار