مدیرکل میراث فرهنگی قم:
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم با بیان اینکه حدود ۱۵ هزار شی‌ء تاریخی در استان قم وجود دارد، گفت: ۱۸ اثر منقول قم در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
کد خبر: ۷۱۲۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۳۱ 06 February 2019

به گزارش تابناک قم، حمید یزدانی گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار شد گفت: ۱۸ اثر منقول قم واجد ارزش ثبت در فهرست ملی میراث منقول شناخته شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۷ اثر مربوط به سفالینه‌های به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسی استان در تپه صرم و یک مورد هم مربوط به تپه باستانی قلی درویش است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم افزود: کاسه زنگی شکل با سه پایه از محوطه قلی درویش مربوط به عصر آهن I و انواع قوری، خمره با تزئینات سر قوچ، پارچ دسته قوچی، کاسه زنگی شکل، انواع جام، لیوان دهانه تخم مرغی و اشکال مختلف کوزه متعلق به محوطه باستانی صرم است.

وی گفت: تپه صرم مربوط به ۳۵۰۰ سال قبل است که در نزدیکی روستای صرم در بخش کهک واقع شده و از مهمترین محوطه های عصر آهن ایران و فرهنگ سفال خاکستری ایران مرکزی است. این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۳۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یزدانی تأکید کرد: حدود ۱۵ هزار شی‌ء تاریخی در استان قم وجود دارد که هفته گذشته نیز ۱۵ اثر منقول به همت معاونت میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار