در هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار مطرح شد؛
شهردار قم به فرسوده بودن هزار و 700 هکتار از بافت شهری قم اشاره کرد و گفت: اگر به جای ایجاد منطقه پردیسان که موجب گسست فرهنگی شده است؛ بافت های فرسوده را نوسازی می‌کردیم امروز در قم شرایط بهتری داشتیم.
کد خبر: ۶۹۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۸ 18 December 2018

به گزارش تابناک قم، طی چند دهه گذشته، با شدت گرفتن موج مهاجرت روستاییان به شهرها، نظام مدیریت شهری با مشکلاتی از قبیل «افزایش تراکم جمعیتی» ، «تشدید آلودگی های زیست محیطی در محدوده شهرها» و «حاشیه نشینی» مواجه شده است.

هجوم جمعیتی به مناطق شهری و توسعه ناموزون شهرها تبعات منفی فراوانی بدنبال داشته است، یکی از طرح هایی که در راستای کاهش این تبعات در برخی نقاط کشور به اجرا درآمده است، طرح احداث شهرک های مسکونی در محدوده نزدیک به شهرهای اصلی است.

شهرک پردیسان قم نیز در راستای کاهش تراکم جمعیتی و کنترل معضل حاشیه نشینی به اجرا درآمد اما فرآیند احداث این شهرک با نواقصی همراه بوده است، به طوری که علیرغم ساکن شدن جمعیت 200 هزار نفری در این شهرک، همچنان زیرساخت های آموزشی، فرهنگی و تفریحی با مشکل اساسی روبرو است.

در همین رابطه سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم روز گذشته در هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار ، عمران و بازآفرینی شهری ابتدا به برخی معضلات گسترش شهرنشینی اشاره کرد و بیان داشت: جمعیت شهرنشینان در اول قرن ۱۹ ، دو درصد بوده و در قرن بیستم به ۱۰ درصد رسیده است و این جمعیت در قرن ۲۱ به بیش از ۶۰ درصد رسیده که در سال های آتی پیش بینی می شود تا ۹۰ درصد جمعیت جهان در شهرها زندگی کنند.

وی همچنین افزود: حاشیه نشینی، کمبود منابع آبی ، تخریب محیط زیست ، عدم دسترسی به امکانات شهری از جمله چالش‌های توسعه شهری به شمار می روند که در اثر گسترش شهرنشینی پدید آمده است.

شهردار قم همچنین به فرسوده بودن هزار و 700 هکتار از بافت شهری قم اشاره کرد و ضمن انتقاد از احداث شهرک پردیسان گفت: اگر می شد به جای ایجاد منطقه پردیسان که موجب گسست فرهنگی شده و با کمبود امکانات شهری مواجه است؛ بافت های فرسوده را نوسازی و بهسازی می‌کردیم امروز در قم شرایط بهتری را داشتیم.

سقاییان نژاد ادامه داد: سیاست‌های حوزه بافت های فرسوده اجرایی نشده و بر اساس برنامه قرار بود هر سال ۱۰ درصد بافت های فرسوده ترمیم شود که این موارد در مرحله اجرا متوقف شده که باید مطالبه کرد.

کمبود مراکز فرهنگی در پردیسان

حجت الاسلام آتش زر عضو شورای شهر قم نیز، به کمبود مراکز فرهنگی و کتابخانه های عمومی در شهرک پردیسان اشاره کرد و بیان داشت: جمعیت شهر پردیسان در چند سال گذشته با شتاب زیاد افزایش یافته و هنوز زیرساخت های فرهنگی این شهر به میزان کافی توسعه نیافته است.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر ادامه داد: متولی توسعه شهر پردیسان وزارت راه و شهرسازی بود که به دلیل برخی کمبودها و ضعف ها نتوانست زیرساحت های فرهنگی و اجتماعی این شهر را آنچنان که مورد انتظار بود توسعه دهد.

وی به اقدامات شهرداری قم در راستای رفع نواقص و کمبودهای موجود در شهر پردیسان اشاره کرد و گفت: زمانی که شهرداری کار تکمیل پروژه شهر پردیسان را از وزارت راه و شهرسازی تحویل گرفت، از ضعف زیرساخت های فرهنگی این شهر آگاه بود اما می بایست ارائه و تکمیل خدمات اولیه همچون آسفالت خیابان ها و کوچه ها را در اولویت خود قرار می‌داد.

منبع: قم فردا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار