اعلام برنامه‌های هفته وقف
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: عواید و درآمدهای موقوفات قم نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد رشد داشته است.
کد خبر: ۶۷۷۲۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۸ 07 November 2018

به گزارش تابناک قم، حجت‌الاسلام سید اسماعیل حسینی مقدم در نشست خبری با اصحاب رسانه که در آستانه هفته وقف برگزار شد، اظهار داشت: ساختار وقف ساختار دقیق فقهی و حقوقی برای ماندگار کردن امور خیریه است.

وی گفت: واقف با استفاده از ساختار فقهی و حقوقی وقف می‌تواند کار خیر فرهنگی و اجتماعی خود را برای همیشه بیمه نماید و از گزند حوادث حفظ کند.

سنت وقف فراگیر و همگانی شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: باید جامعه به سمتی برود که سنت وقف فراگیر و همگانی شود و هر مسلمانی در هر سنی و مسئولیتی که قرار دارد به انجام عمل وقف اهتمام نماید.

حجت الاسلام حسینی مقدم تصریح کرد: برای تحقق این امر بخشی از رسالت سنگین فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ وقف بر عهده اصحاب رسانه و صاحبان قلم و منبر است.

وی اظهار داشت: یکی از بسترهای مهمی که در فرهنگ دینی و عمومی مردم جایگاه ممتازی دارد زیارت اماکن متبرکه و حرم امامان معصوم و امامزادگان است و لذا معرفی امامزادگان و نقشی که در دوران حیات و بعد از مرگ در ارتقای دینی مردم داشتند از رسالت‌های دیگر اصحاب رسانه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم با بیان اینکه سرمایه معنوی ما همین حرم امامزادگان است، گفت: مقام معظم رهبری تأکید داشتند باید این بقاع متبرکه به قطب فرهنگی تبدیل شوند.

وی مطرح کرد: به مناسبت هفته وقف برنامه‌های متعددی در قم در نظر گرفته شده است که بخشی از آن عبارت‌ هستند از دیدار با ائمه جمعه، برگزاری خیمه‌های معرفت و ایستگاه‌های «همه واقف باشیم»، برگزاری همایش تجلیل از مفاخر قرآنی و یاوران وقف و خادمان امامزادگان و برگزاری نشست‌های تخصصی پیرامون ترویج فرهنگ وقف.

حجت الاسلام حسینی مقدم عنوان کرد: استفاده از ظرفیت مبلغین و روحانیون در امامزادگان و اماکن عمومی، تبلیغات محیطی و انعکاس اخبار وقف و غبار روبی بقاع متبرکه امامزادگان بخشی دیگر از برنامه‌های اوقاف در هفته وقف است.

اقدام برای مالکیت ۸۰۰ فقره وقف در قم

وی بیان کرد: در سال جاری برای احیای موقوفات در قم نسبت به مالکیت ۸۰۰ فقره وقف اقدام شده و ۳۴ درصد عواید و درآمدهای اوقاف نسبت به سال گذشته رشد داشته است و ۴۰ پروژه عمرانی در سطح بقاع متبرکه بااعتباری بالغ‌بر ۷ میلیارد تومان آغاز و تا پایان سال جاری به نتیجه خواهد رسید.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم ادامه داد: بیش از ۴۰ میلیارد ریال در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی از قبیل فعالیت‌های قرآن، اجرای برنامه ضیافت الهی، بصیرت عاشورایی و نشاط معنوی هزینه شده است.

وی گفت: در بخش نیات اجتماعی در کمک به ایتام و مستمندان، کمک به آزادی زندانیان، تأمین داروی بیماران نیازمند و اجرای طرح مهر تحصیلی اعتباراتی در زمینه اجرای امینانه نیات واقفین صرف شده است.

حجت الاسلام حسینی مقدم از فعالیت دو مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن در امامزاده عبدالله و امامزاده جمال(ع) خبر داد و افزود: ۴۵ نفر در این طرح تحت پوشش قرار گرفتند و تا کنون موفق به حفظ ۸ جز از قرآن کریم شده‌اند و تا یک سال تمام قرآن را حفظ خواهند کرد.

وی با بیان اینکه برای جذب ۲۰ هزار نفر در طرح تربیت حافظان قرآن کریم تمهیدات لازم فراهم‌شده تا حفظ قرآن کریم را آغاز کنند، تصریح کرد: قاریان و حافظان قمی رتبه اول در مسابقات کشوری قرآن کریم را کسب نمودند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم گفت: در اربعین حسینی(ع) نیز موکب علی ابن جعفر(ع) در سامرا پذیرای زائرین امامین عسکرین(ع) بود.

منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار