روز سینما در قم امسال شاید سال متفاوتی به واسطه همزمانی با ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا و یاران باوفای این امام همام سپری کرده است و اداره کل ارشاد قم به همین بهانه حتی کوچک‌ترین برنامه‌ای برای این روز تدارک ندیده است.
کد خبر: ۶۵۴۷۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۰ 13 September 2018

به گزارش تابناک قم، روز 21 شهریورماه در روزشمار تقویم کشور به روز سینما نامگذاری شده است، روزی که به واسطه ورود یکصدمین سال سینما به کشور در سال 79 به این نام مهم و تأثیرگذار نامگذاری شده است.

سینما آخرین هنر و به‌عبارت‌دیگر هفتمین هنر است و تنها هنری بوده که در برگرفته شش هنر قبلی نیز است که این نشان از اهمیت و نقش به سزای آن در جمیع رسانه‌های دیداری و شنیداری است.

سینما در عامه نیز در کنار تلقی شدن از مکانی برای نمایش فیلم‌ها، به عنوان هنری فاخر در به صحنه کشیدن داستان‌ها با جریان سازی مناسب به واسطه مخاطب پذیر بودن دارد و در تکمیل آن همین یک جمله بس که سیاستمداری بزرگ می‌گوید " سینما با ما، همه ارتش‌های دنیا بر علیه ما؛ و سرانجام پیروز خواهیم شد".

سینما در کنار روح لطیف هنر و هنرمندی، جزء قوی‌ترین اقتصادهای دنیا را نیز شامل شده است و صنعت پول‌سازی آن طعنه‌ای به جریان‌های مادی غرب‌زده و به عنوان حرفه‌ای پول‌ساز به شمار می‌آید.

اما با نگاهی به سینمای غربی مانند هالیوود و غیره، سینمای کشورمان چه قبل از پیروزی انقلاب و چه پس‌ازآن همواره علیرغم معذوریت‌ها، محدودیت‌ها، عدم‌حمایت‌ها، وجود سلایق مختلف و غیره جزء سینماهای مطرح در جهان به شمار می‌آمده است که می‌توان دلیل این مهم را در وجود هنرمندانی در تراز جهانی به حساب آورد.

استان قم نیز از استان‌های با استعداد در زمینه معرفی بازیگران تئاتر و سینما به این حرفه به شمار می‌رود و بازیگران سرشناسی در این سال‌ها با بازی در تله‌فیلم‌ها، سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و تئاتر توانسته‌اند نام قم را در این عرصه هر روز بیش از گذشته معرفی کنند.

استان قم با دارا بودن چهار سالن نمایش فعال و دو سینمای فرسوده و قدیمی که قرار است به زودی به چرخه نمایش فیلم در استان قم اضافه شود، جزء استان‌های ضعیف در عرصه سالن‌های نمایش در کشور به شمار می‌رود.

روز سینما در قم امسال شاید سال متفاوتی همانند سال‌هایی که از تقویم کنار گذاشته شده بود، به واسطه همزمانی با ایام محرم و عزاداری سیدالشهدا و یاران باوفای این امام همام سپری کرده است و اداره کل ارشاد قم به همین بهانه حتی کوچک‌ترین برنامه‌ای برای این روز تدارک ندیده است.

شاید این همزمانی بهترین بهانه برای فراموشی اصحاب سینما باشد، ولی به نظر می‌رسد می‌شد با تدبیری در این زمینه حداقل با اقدامات فرهنگی و یا برگزاری برنامه‌ای مختصر این روز را برای سینماگران گرامی داشت.

با نگاهی به سایت اداره کل ارشاد قم مشخص می‌شود این اداره کل حتی برخلاف بسیاری از استان‌ها که در این روز بلیت سینما به صورت رایگان و یا نیم بهاء در اختیار مردم قرار می‌دهند از این اقدام نیز دریغ کرده است تا مظلومیت سینما و سینماگران بیشتر نمایان شود.

این اداره کل به عنوان متولی امورات فرهنگی که سینما، تئاتر، مطبوعات و غیره زیرمجموعه آن به شمار می‌رود می‌توانست حداقل با برگزاری دورهمی یا به اصلاح گعده‌ای برای دست‌اندرکاران حرفه سینما و تلویزیون در قم اگر هم نتواند مشکلات آنان را حل کند ولی به بهانه این روز شنونده مشکلات آنان باشد که این مهم نیز از آنان دریغ شد.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار