لزوم ساماندهی کمک‌های مردمی
مؤسسات خیریه مبالغ هنگفتی را جابه‌جا می‌کنند اما سامانه‌ای برای ثبت و پیگیری فعالیت‌های آن‌ها وجود ندارد، تخصصی شدن مؤسسات خیریه از نیازهای امروز جامعه است. خیرینی که به سازمان‌های حمایتی کمک می‌کنند بهتر است از برخی معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.
کد خبر: ۶۵۳۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸ 10 September 2018

به گزارش تابناک قم، رضا سلیقه مدیرکل بهزیستی استان قم در کارگروه تخصصی اجتماعی فرهنگی استان که در سالم جلسات فرمانداری قم برگزار شد، با تأکید بر آمار قابل‌توجه خانوارهای تحت پوشش استان اظهار داشت: بیش از 26 هزار خانوار عضو بهزیستی قم بوده که ازاین‌بین 22 هزار از خانوارها را خانواده‌های معلولان استان تشکیل می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با اشاره به کمک‌های بهزیستی قم برای نگهداری معلولان و کودکان بی‌سرپرست استان افزود: ماهانه 2.5 میلیارد تومان برای نگهداری 2 هزار معلولان و کودکان بی‌سرپرست استان پرداخت می‌شود که سالانه مبلغی بالغ‌بر 26 میلیارد تومان می‌شود.

وی ادامه داد: در سال 96 بالغ‌بر 10 میلیارد و 500 میلیون تومان حجم مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان بوده است، در سال جاری نیز تاکنون 2 میلیارد و 300 میلیون تومان مشارکت مردمی شهروندان قمی بوده است.

مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان تعداد مراکز تحت نظارت بهزیستی استان قم خاطرنشان کرد: در استان قم 320 مرکز تحت نظارت سازمان فعال بوده که ازاین‌بین 48 مرکز ویژه معلولان و 7 مرکز نیز برای نگهداری کودکان بی‌سرپرست در نظر گرفته شده است.

سلیقه با اشاره به آینده‌نگری بهزیستی قم برای کودکان بی‌سرپرست استان ادامه داد: حساب آتیه‌ای برای کلیه کودکان بی‌سرپرست استان افتتاح‌شده تا اندوخته و پشتوانه مالی برای آن‌ها در دوران بزرگسالی باشد.

وی با بیان عرصه‌های مختلف هزینه کرد مشارکت‌های مردمی قم ابراز کرد: در لیست مشارکت‌های مردمی ردیف‌های مختلفی در بخش‌های درمانی، مسکن، پوشاک، تحصیل و موارد دیگر سنجیده شده است.

مدیرکل بهزیستی استان قم گفت: مؤسسات خیریه یکی از مهم‌ترین چالش‌های استان است، چراکه طبق قانون صدور مجوز این مؤسسات به بهزیستی واگذارشده و باید به صورت سالانه حسابرسی انجام دهند اما متأسفانه بسیاری از مؤسسات خیریه علی‌رغم ثبت شدن هیچ‌گونه فعالیتی ندارند.

سلیقه خاطرنشان کرد: مؤسساتی که حسابرسی نمی‌کنند از نظر قانونی جایگاه ندارند، چراکه این مؤسسات مبالغ هنگفتی را جابه‌جا می‌کنند اما سامانه‌ای برای ثبت و پیگیری فعالیت‌های آن‌ها وجود ندارد، تخصصی شدن مؤسسات خیریه از نیازهای امروز جامعه است.

وی با تأکید بر ضرورت ساماندهی صندوق‌های کمک‌های مردمی قم تصریح کرد: ساماندهی صندوق‌های کمک‌های مردمی از مهم‌ترین نیازهای امروز استان است، چراکه برخی از صندوق‌های موجود در استان قم وابسته به مؤسسات خیریه استان‌های دیگر هستند.

مدیرکل بهزیستی استان قم اجرا شدن سیاست معافیت مالیاتی خیرین را در افزایش مشارکت‌های مردمی مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: خیرینی که به سازمان‌های حمایتی کمک می‌کنند بهتر است از برخی معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند.

وی با اشاره به طرح نماد آموزش و پرورش استان قم گفت: طرح‌های آموزشی استان فراوان است اما خروجی آن‌ها بسیار اندک است بنابراین باید پایش دقیقی از خروجی آموزش‌های انجام شده انجام شود، حقیقت این بوده که آموزش‌های زبانی در مورد کودکان اثرگذار نیست و باید با رفتاردرمانی در بهبود اخلاق خصوصی و عمومی دانش آموزان انجام شود.

منبع: تسنیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار