ثبت ۱۰۴ مورد تخلف زیست محیطی در قم
دریاچه‌ نمک یکی از کانون های بحران زیست محیطی است و درآینده می‌تواند مشکل ساز باشد، هنوز فرصت برای احیای دریاچه نمک و نجات آن از خشکی کامل وجود دارد. طی پنج ماهه ابتدای سال جاری ۱۰۴ مورد تخلف زیست محیطی در استان قم ثبت شده که ۲۲ مورد منجر به محکومیت قطعی شد.
کد خبر: ۶۴۸۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۸ 29 August 2018

به گزارش تابناک قم، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم تاکید کرد: دریاچه‌ی نمک یکی از کانون های بحران زیست محیطی است و درآینده می‌تواند مشکل ساز باشد که با برنامه هایی که اداره حفاظت محیط زیست استان انجام داده، راه حل‌های موثر برای حل این معضل در نظر گرفته شده است.

سید رضا موسوی در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه استان قم از نظر محیطی ویژگی‌های خاصی دارد، گفت: مساحت کوچک، تنوع اقلیمی، توپوگرافی و تراکم بالای صنایع در قم از ویژگی هایی است که می تواند فرصت و یا تهدیدی برای این استان باشد.

وی تاکید کرد: مسئله آب از جمله مسائلی است که تنها مربوط به استان قم نبوده و هم کشور مبتلا به آن است که از مهم ترین دلایل آن، افت سفره‌ های آب زیر زمینی، خشک شدن دشت ها و بیابان زایی است که البته تلاش های بسیاری جهت رفع این مشکل درحال انجام است اما متاسفانه این مسئله هنوز گریبان گیر کل کشور از جمله استان قم شده است.

با 330 میلیون تومان بودجه‌ رسیدگی به بیشتر مسائل محیط زیست استان قابل انجام نیست

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره وضعیت کنونی اقتصاد کشور گفت: یکی از نهاد هایی که تحت تاثیر این مسئله قرارمی گیرد، اداره محیط زیست است، چرا که با توجه به 330 میلیون تومان بودجه‌ مصوبی که به این اداره اختصاص داده شده رسیدگی به بیشتر مشکلات و مسائل محیط زیست استان قابل انجام نیست.

خلا بزرگ دفع پسماند در قم

وی در رابطه با دفع پسماندهای صنعتی استان گفت: یکی از موضوعات مهم در حل این مشکل، مکان یابی جهت دفع این پسماندها است که با مطالعات و بررسی‌های انجام گرفته، این مشکل تا حدی حل شده است اما جزئیات راهکار حل این مسئله از مواردی است که در اولین جلسه‌ی کارگروه مدیریت پسماند مطرح و حل خواهد شد.

موسوی با اشاره به اینکه استان قم در دفع پسماند دچار خلا بزرگی است افزود: مسئله‌ی دفع پسماند صنعتی تنها گریبان گیر استان قم نیست بلکه استان هایی همچون البرز، اصفهان، قزوین و سمنان نیز با این مشکل درگیر هستند که شاید بهترین راه حل جهت رفع این مسئله، استفاده از بخش خصوصی است.

وی با تاکید براینکه افزایش شهرک های صنعتی منافاتی با مسئله‌ی دفع پسماند کارخانه‌ها ندارد، گفت: هرچه صنایع بیشتری در شهرک‌ها مستقر شود، نظارت زیست محیطی بهتر و آسان تری بر مسئله دفع پسماندها و به طور کلی پایش انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در خصوص برخورد با یکی از واحدهای آلاینده استان قم، گفت: این واحد در مراجع قضایی پرونده دارد و طی نظارت و پایش انجام گرفته از سوی اداره محیط زیست، مدیر عامل این واحد، تا پایان شهریور امسال متعهد به ایجاد راه حلی جهت دفع آلودگی است که طبق گزارشاتی که انجام شده است این واحد آلاینده تاحد زیادی درصدد رفع این آلودگی برآمده و مشکل اصلی آن نقص سیستم های پایش آلودگی بوده است.

وی با بیان اینکه مسئله‌ حفاظت محیط زیست جزو 5 اولویت اول در کشور است، عنوان کرد: حفاظت محیط زیست باید جزء ضرورت‌های کشور گنجانده شود؛ مدیران اجرایی باید اهمیت این مسئله را در نظر گرفته و با استفاده از ظرفیت های موجود از جمله اطلاع رسانی و مطبوعات، این امر مهم را به روز کنند.

استفاده از ظروف یکبار مصرف در ماه محرم کاهش یابد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که ظروف یکبار مصرف تجزیه پذیر نیست، گفت: از هیات های مذهبی می خواهیم در ماه محرم و سایر مناسبت ها، استفاده از ظروف یکبار مصرف را کاهش دهند تا آثار مخرب زیست محیطی آن کاهش یابد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم ادامه داد: از دستگاه ها و همه اداره های استان نیز می خواهیم، استفاده نکردن از ظروف یکبار مصرف را به عنوان یک فرهنگ در میان کارکنان خود نهادینه کنند و به جای آن از ظروفی که سال های سال قابلیت استفاده دارد، بهره گیرند.

ثبت ۱۰۴ مورد تخلف زیست محیطی در قم

وی با اشاره به عملکرد پنج ماهه این اداره کل اظهار داشت: طی پنج ماهه ابتدای سال جاری در قم ۱۰۴ مورد تخلف زیست محیطی در زمینه طبیعت و انسان ثبت شده که ۲۲ مورد آن به محکومیت قطعی رسیده است.

موسوی بیان داشت: طی پنج ماه گذشته ۶۰ مورد استعلام از محیط زیست برای بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف از جمله صنعتی شده که فقط با ۵۹ مورد آن موافقت شد. همچنین برای تأسیس ۱۲۵ واحد صنعتی استعلام صورت گرفت که با یک مورد آن موافقت زیست محیطی انجام نشد.

وی عنوان کرد: ۲۵۰ پایش برای نظارت بر واحدها شده که منجر به ۸۰ اخطاریه در زمینه فاضلاب، پسماند و آلودگی شد.

به ۲۹ مورد اخطاریه توجهی نشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم در این باره ادامه داد: به ۲۹ مورد اخطاریه توجهی نشد که ۱۳ مورد آن پرونده محکومیت قطعی، ۱۰ پرونده در حال بررسی و پنج پرونده برائت از محکومیت به همراه داشت.

وی تصریح کرد: طی پنج ماهه ابتدای سال از پنج بیمارستان در زمینه بی‌خطرسازی زباله‌های عفونی، پزشکی و پسماند بازدید صورت گرفت.

موسوی بیان کرد: در حوزه طبیعی، ۲۴ تخلف وجود داشت که برخی با اخطار و پیشگیری برطرف شد و ۱۴ مورد تشکیل پرونده صورت گرفت. سه پرونده نیز در حال بررسی بوده که ۹ مورد محکومیت قطعی و دو پرونده نیز برائت شد. 

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار