یک مسئول در وزارت کشور:
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به امکانات مناسب تحصیلی و آموزشی فراهم شده برای اتباع خارجی گفت: در حال حاضر 450 هزار دانش آموز اتباع خارجی در ایران مشغول به تحصیل می باشند.
کد خبر: ۶۰۵۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲ 13 May 2018

به گزارش تابناک قم، روابط عمومی استانداری قم روز یکشنبه اعلام کرد که احمد محمدی فر در «پنجمین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان» در قم، حمایت ویژه جمهوری اسلامی ایران از مفاخر و نخبگان مهاجر در حوزه های مختلف فرهنگی و ادبی به ویژه در حوزه دین و قران را یادآور شد و افزود: شناسایی، معرفی و تقدیر از نفرات برتر این حوزه در همایش های مختلف جزو برنامه های این اداره کل است.

وی همچنین با اشاره به میزبانی مردم ایران از مهاجرین خارجی به ویژه مردم مسلمان و مجاهد افغانستان اظهار کرد: نگاه ما به مهاجرین و مردم مسلمان و متدین افغانستان با کارنامه ای درخشان در زمینه مجاهدت در برابر ظلم و ستم، برگرفته از نگاه مهربانانه و دلسوزانه رهبر معظم انقلاب و نگاهی کاملا ارزشی است.

وی با اشاره به برنامه ها و اقدام های بنیادی وزارت کشور برای بهبود و ساماندهی وضعیت فرهنگی و اجتماعی مهاجرین خارجی گفت: این همایش با هدف ارتقای بنیان فرهنگی و اجتماعی پناهندگان برگزار شد.

محمدی فر، مقابله با هجمه های فرهنگی دشمن در مورد پناهندگان و تمرکز بر مسائل فرهنگی و اجتماعی اتباع خارجی را مهم عنوان کرد و گفت: استفاده از نخبگان مهاجر حوزوی و دانشگاهی به عنوان افسران مقابله با این هجمه فرهنگی در دستور کار است.

قم پذیرای بیشترین مهاجرین خارجی است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری قم نیز در این همایش با بیان این که این استان پذیرای بیشترین مهاجرین خارجی است گفت: قم از استان های پیشرو در زمینه ارائه خدمات فرهنگی و آموزشی به اتباع خارجی محسوب می شود.

احد جمالی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران میزبان پناهندگان زیادی از کشورهای مختلف مسلمان می باشد تصریح کرد: نگاه جمهوری اسلامی به مقوله پناهندگی و اتباع، نشات گرفته از آموزه ها و باورهای دینی است.

وی با بیان این که نگاه سخاوتمندانه جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان در تفکرات حضرت امام (ره) و نظرات خردمندانه رهبری متبلور یافته است خاطرنشان کرد: متناسب با این نگاه، خدمات ارزنده ای به پناه جویان و اتباع خارجی مقیم ایران داده می شود.

جمالی با بیان این که 27 هزار دانش آموز اتباع خارجی دارای مجوز در قم مشغول به تحصیل می باشند، به وجود 3 هزار دانش آموز مربوط به اتباع غیر مجاز در قم اشاره و خاطرنشان کرد: برابر دستور رهبری، زمینه تحصیل این دانش آموزان نیز فراهم شده است.

وی آمار بالای طلاب و دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در قم را مورد اشاره قرار داد و گفت: هدف جمهوری اسلامی ایران، تربیت نسلی متخصص و کارآمد برای توسعه و پیشرفت کشورشان می باشد.

جمالی با اشاره به حضور اتباع زیادی از کشور افغانستان در قم، اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی بین ایران و افغانستان را یادآور شد و افزود: برای تقویت این اشتراکات و صیانت از آن در مقابل توطئه ها باید از ظرفیت نخبگان فرهنگی و مذهبی 2 کشور استفاده شود.

معاون استاندار قم همچنین با اشاره به لیست خدمات ارائه شده به اتباع و پناه جویان در قم گفت: در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای، بهداشت و درمان، ازدواج و سفرهای زیارتی اتباع مقیم قم، شاهد اقدام های بسیار خوبی هستیم.

پنجمین همایش بررسی مسائل فرهنگی و اجتماعی پناهندگان با حضور شخصیت ها و مقام های ملی و استانی در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار