واکنش آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی به واژه حجاب اجباری
بی‌حجابی در صحنه اجتماع، فعالیتی عمومی است و باید نهی از منکر انجام داد؛ اما اینکه بگوییم این شخص آزاد است و بی‌حجابی جزو زندگی خصوصی او می‌باشد، سخن درستی نیست؛ بی‌حجابی همانند رشوه‌خواری است که باید در مقابل آن ایستاد. عده‌اي نا آگاهانه و برخي آگاهانه براي تضعيف نظام اسلامي محرمات را يكي يكي مجاز مي‌كنند و مي‌گويند اگر اينها را كنار بزنيم اصل نظام زير سؤال مي‌رود.
کد خبر: ۵۷۲۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱ 28 February 2018

به گزارش تابناک قم، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، اظهار کرد: برخی می‌گویند حجاب اجباری در اسلام وجود ندارد که این کلمه اجبار را به نادرست در این بخش استعمال می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: شرب خمر، مواد مخدر، رشوه، دزدی و بی‌حجابی در اسلام ممنوع است؛ برخی اوقات کسی در خانه خود اعمالی از این قبیل انجام می‌دهد که در این موارد ما مأمور به تجسس و ورود در زندگی خصوصی افراد نیستیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه برخی اوقات فرد در ملأ عام یکی از این موارد ممنوع را انجام می‌دهد گفت: در این بخش حکومت مأمور به نهی از منکر آحاد مردم است و مردم و حکومت باید به زبان نهی کنند.

وی عنوان کرد: برخی می‌گویند حجاب اجباری نیست و نباید به زندگی خصوصی مردم ورود پیدا کرد در پاسخ به آنها گفته می‌شود فرد نباید در صحنه اجتماع کاری انجام دهد که از نظر اسلام گناه است.

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی یادآور شد: مردم باید در زمینه مواد مخدر و کارهای خلاف دیگر از جمله بدحجابی نهی از منکر کنند. می‌گویند زندگی خصوصی است در حالی که شراب نیز این چنین است.

وی با بیان اینکه لا اکراه فی الدین به این معنا است که عقیده باطلی را با اکراه نمی‌توان تغییر داد گفت: کسانی که می‌گویند فرد در همه امور آزاد است، باید بررسی شود چرا از دزدی و رشوه جلوگیری می‌شود. نهی از منکر وظیفه عمومی است باید از منکرات جلوگیری کرد و نهی از منکر به معنی خشونت نیست. خشونت این است که فردی سوار خودرویی شود و به مردم و پلیس آسیب برساند.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: با زبان خوش می‌توان افراد را امر به معروف و نهی از منکر کرد. آیا خودرو حریم خصوصی است یا نیست، اگر خودرو را در پارکینگ سوار شدی و بیرون نیامدی حریم خصوصی است ولی خودرویی که بیرون آمد حریم خصوصی نیست.

وی یادآور شد: خانه شیشه‌ای حریم خصوصی نیست بلکه خصوصی آن است که از دید مردم پنهان باشد. عده‌ای نا آگاهانه و برخی آگاهانه برای تضعیف نظام اسلامی محرمات را یکی یکی مجاز می‌کنند و می‌گویند اگر اینها را کنار بزنیم اصل نظام زیر سؤال می‌رود. باید آگاه بود و از تکرار این مغلطه‌بازی‌ها خودداری کرد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه برخی می‌گویند از حجاب مهمتر داریم و سراغ آنها می‌رویم گفت: درباره این موضوع هم باید بگوییم که این سخن مانند آن است که شخصی در کنار درد چشم، سرما هم خورده باشد و دکتربه او بگوید فقط به فکر چشمان خود باش و فکری به حال سرماخوردگی خود نکن؛ بیان این مسئله که باید سراغ مباحث مهمتر از حجاب برویم، مغالطه است و همانطوری که باید تمام بیماری ها را علاج کرد، باید در مقابل تمام محرمات حساس بود و نهی از منکر داشت.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار