به دلیل شیوع تب برفکی
مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: در سال جاری با توجه به شیوع تب برفکی در مراکز نگهداری دام در استام قم تعداد 173 راس دام تلف شد.
کد خبر: ۵۰۴۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۴ 08 October 2017
به گزارش تابناک قم، محمد مهدی رفیعی در نشست خبری با گرامیداشت هفته دامپزشکی از 14 تا 20 مهر ماه افزود: با توجه به تراکم ظرفیت دام در استان قم باید نظارت بیشتری اتخاذ گردد در این باره قم 6 برابر میانگین کشوری دارای تراکم در مرغداری های گوشتی است.

وی با اشاره به عملکرد اداره کل در در 6 ماه اول سال جاری بیان کرد: در این مدت واکسیناسیون های مختلف دامی توسط کارشناسان انجام گرفت که 341 هزار راس گاو، گوساله و تعداد 1 میلیون و 165 هزار راس گوسفند و بز واکسینه شدند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع 1 و نیم میلیون راس دام واکسینه شده که 20 درصد افزایش عملیات واکسیناسیون نسبت به سال قبل داشته است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: تست سل و تب مالت از بیماری های مشترک انسان و دام از جمله اقداماتی است که در این مدت بیش از 16 هزار راس گاو شیری تست سل داده اند که 17 درصد نسبت به سال قبل افزایش عملکرد داشته ایم.

وی گفت: همچنین در این مدت800 هزار متر مربع جایگاه دامی سم پاشی شده که سموم به صورت رایگان در اختیار دامداران قرار گرفت؛ ضمن اینکه 480 هزار متر مربع اماکن دامی ضد عفونی شده است که این نیز نسبت به سال مشابه در 95 به دو و نیم برابر رسید.

رفیعی ادامه داد: نظارت بر فرآورده های خام دامی از دیگر اقدامات است و در این راستا 291 هزار راس گوسفند و بز و 4370 راس گاو و گوساله و شتر کشتار شده که تمامی دام ها تحت نظارت از نظر بهداشتی و شرعی ذبح شده است.

وی اظهارکرد: در این میان 20 تن و 500 کیلو گوشت گوسفند و بز و 39 تن گوشت گاو و گوساله ضبط و معدوم شده است که به طور کلی 60 تن ضبط گوشت در کشتارگاه ها صورت گرفت.

مدیرکل دامپزشکی استان قم عنوان کرد: همچنین27 تن و 500 کیلوگرم آلایش های دامی در کشتارگاه ضبط و معدوم سازی شده است.

وی در مورد ذبح طیور نیز گفت: در این مدت 6 ماهه، 6 میلیون و 600 هزار قطعه طیور کشتار شده است که تک تک لاشه ها مورد نظارت ذبح شرعی و بهداشتی قرار گرفته اند و در این میان 13 هزار و 500 قطعه طیور غیر بهداشتی ضبط و ومعدوم شده است.

رفیعی بیان کرد: حمل دام و طیور با خودروهای دامپزشکی به کشتارگاه صورت می گیرد و با خودروهای سردخانه دار به محل های توزیع حمل می گردد و اکیپ ها نیز در مراکز عرضه نظارت دارند ضمن اینکه در این مدت 13 هزار نوبت بازدید در سطح مراکز عرضه و سردخانه ها انجام گرفته و 47 و نیم تن محصولات شناسایی و معدوم شد.

وی خاطرنشان کرد: تخلفات در این مراکز به مراجع قضائی اعلام می شود که 21 مورد پرونده قضائی تشکیل شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قم درباره واکسیناسیون طیور گفت: بخش خصوصی متولی این امر است که در این مدت 122 و نیم میلیون دز انواع واکسن های طیور در مراکز توزیع شده و از این میزان 14 و نیم میلیون توسط بخش خصوصی تزریق شده است و در این ارتباط 28 درصد افزایش عملیات نسبت به سال قبل داشته ایم.

وی در خصوص کنترل های بهداشتی و قرنطینه ای تصریح کرد: متاسفانه بیش از 80 درصد از دام هایی که به پروار بندی های قم منتقل می شود فاقد مجوز واحد قرنطینه ای و کنترل مستمر بهداشتی وامپزشکی می باشد دامداران موظفند این مجوزها را دریافت نمایند.

رفیعی با تاکید بر مدیریت متمرکز بهداشت بر دام بیان کرد: تراکم بالای دام به ویژه در دامشهر و برخی از مراکز و خطر شیوع بیماری به صورت فراگیر میان دام ها اقدامات بهداشتی باید متمرکز و در یک جا انجام شود در این زمینه برخی دامداری ها از این اقدامات تخطی می نمایند و موجب آلودگی دیگر واحدها می گردند.

وی عنوان کرد: تلاش می شود دامداران در روستاها با همکاری دهیاران اقدام به پروش و ورود دام کنند و در مجتمع های دامداری هر گونه حمل و خرید دام زیر نظر مسئول فنی دامپزشکی انجام شود.

مدیرکل دامپزشکی استان قم یادآور شد: برخورد با تخلفات بهداشتی یکی از اقدامات مهم است این افراد سرمایه دیگر دامداران را به خطر می اندازند که در شناسایی و معرفی این افراد به مراجع قضایی یک نظم بهداشتی در واحدها ایجاد شود تا مانع از بیماری های فراگیر میان دام ها شویم.
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار