کد خبر: ۴۹۶۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۰ 20 September 2017
به گزارش تابناک قم، "صرفه جویی 180 میلیون مترمکعبی آب" خبری بود که رئیس سازمان جهاد کشاورزی هفته دولت امسال در مراسم افتتاح پروژه های کشاورزی اعلام کرد. 

این آمار اما چندان به مذاق کارشناسان خوش نیامد چرا که این آمار در شرایطی است که جهاد کشاورزی شاخص ترین محصولات کشاورزی قم را "پسته، سیفی جات و سبزی" می داند. وجود سیفی جات در میان محصولات کشاورزی یعنی تولید محصولات آب بر و صادرات آب به خارج از استان. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان در واکنش به این اعلام آمار گفت: "نمی‌توانم قبول کنم که طی دو سال و 8 ماه گذشته 180 میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی قم صرفه‌جویی شده است. جهاد کشاورزی باید مراقب باشد با آمار و ارقام، اطلاعات غلطی را در اختیار زیرمجموعه خود قرار ندهد تا آنان بر اساس این آمار به وظیفه خود عمل نکنند و ما بدهکار شویم." 

این اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه اگرچه از سوی برخی رسانه ها مورد انتقاد قرار گرفت اما سوال و تشکیک درباره این آمار با توجه به شرایط آبی استان دور از ذهن نبود. 2سالی است همه تلاش ها برای تامین حقابه 154 میلیون مکعبی دریاچه نمک راه به جایی نبرده علاوه بر آن با این ذخیره آبی اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی نیاز استان به آب انتقال شده از سد کوچری را نیز زیر سوال می برد. 

احمد حاج حسینی مسگر درباره این اظهار نظر جهاد کشاورزی می گوید: اینکه مجموعه کشاورزی به سمت صرفه جویی مصرف آب رفته امیدوار کننده است اما تاکنون کاهش روند آب مشاهده نشده است از همین رو به نظر می رسد این اعلام آمار را می توان صرفه جویی در بهبود راندمان انتقال نامید.

مدیرعامل آب منطقه ای استان قم با اشاره به اینکه صرفه جویی در شرایطی است که با کاهش هدررفت آب در مزرعه از محل استحصا که چاه ها هستند، صرف توسعه نشود می افزاید: در این صورت می توان گفت قطعا این صرفه جویی در کاهش افت سطح آب های زیرزمینی مشاهده می شود.

وی با تاکید براینکه هنوز نتوانستیم در چاه های پیزومتری کاهش افت سطح آب را مشاهده کنیم ادامه می دهد: امیدواریم سطح آب زیرزمینی استان از افتی که دارد کاسته شود و به وضع متعادلی برسد.

در این میان اما یک سوال پیش می آید، اینکه اعلام این آمارها ممکن است در سطح مدیریتی ایجاد مشکل نکند اما آیا در میان کشاورزان ایجاد توقع نمی کند؟ اینکه چند و چون تامین حقابه کشاورزی چه خواهد شد؟

حاج حسینی در پاسخ به این سوال چنین می گوید: همه مسئولان می دانند در قم از نظر سطح منابع آبی محدودیت داریم و مصارف ما بیش از ظرفیت ها و پتانسیل ها است از همین رو این موضوع را باید به عنوان یک پیام مردم و مسئولان بدانند.

به گفته مدیرعامل آب منطقه ای قم، بنا نیست در صورت صرفه جویی توسعه در سطح کشاورزی رخ دهد. صرفه جویی باید در سفرهای آب زیرزمینی و سطح آبخوان بماند و این موضوع به عنوان اصل در نظر باشد.

او می گوید: تاکید داریم بتوانیم پیگیری کنیم کاهش افت سطح آب زیرزمینی در آب منطقه را کاهش دهیم و این موضوع نیازمند همکاری همه جانبه است با این وجود می گویم این آمار را در میزان افت سطح آب زیرزمینی مشاهده نکردیم. 

علیرغم این پاسخ های کارشناسانه اما جهاد کشاورزی می گوید این آمار اشکالی ندارد و طی هفته های آتی مطالعات علمی و پاسخ کارشناسان خود را اعلام خواهد کرد. 

حال باید صبر کنیم تا حصول نتایج کارشناسانه ای که اول آمار را اعلام می کند و بعد تحقیق...


برای پیوستن به کانال رسمی تابناک قم در تلگرام میتوانید از لینک های زیر استفاده نمایید:

https://telegram.me/www_tabnakqom_ir

https://telegram.me/joinchat/AAAAAEBGvgGdXHQWdwFDDA

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار