تولید برق از انرژی‌های پاک
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم از پیشرفت ۸۵ درصدی نیروگاه برق‌آبی قم خبر داد. این نیروگاه با توان تولید ۳ مگاوات برق و با ۱۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود.
کد خبر: ۴۱۹۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۸ 07 May 2017
به گزارش تابناک قم، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم از مراحل احداث نیروگاه برق‌آبی آبفای قم بازدید کرد و از نزدیک در جریان نحوه اجرا و میزان پیشرفت این پروژه قرار گرفت.

محسن بهشتی در جریان این بازدید با ابراز خرسندی از میزان پیشرفت این پروژه، نیروگاه برق‌آبی قم را یکی از طرح‌های اقتصادی مقاومتی استان دانست و گفت: تولید برق از انرژی‌های پاک جزو اولویت‌های استان است که در این طرح دیده شده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد احداث نیروگاه برق‌آبی در تصفیه‌خانه آب قم توسط شرکت آب و فاضلاب ارائه و در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان به تصویب رسید، ابراز داشت: این مصوبه پس از برنامه‌ریزی‌های لازم و هماهنگی با دستگاه‌های مختلف، با حمایت استانداری قم به مرحله اجرا رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم قطع ۱۵ روزه آب قم برای عملیات انشعاب گیری از خط کوچری برای این نیروگاه اظهار داشت: با توجه به اینکه هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی لازم انجام شده بود تأمین آب شهر بدون مشکل خاصی از دیگر منابع در دسترس تأمین شد.

وی با بیان اینکه پروژه با سرعت و کیفیت بسیار خوبی در حال اجرا است، گفت: با اقدامات صورت گرفته قرار است این نیروگاه سه ماه زودتر از موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

بهشتی با تأکید بر اینکه نیروگاه برق‌آبی قم بدون سرمایه‌گذاری دولت و شرکت آب و فاضلاب در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: این پروژه به طور کامل با سرمایه بخش خصوصی در حال اجرا است که این مهم نیز از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

وی از حمایت کامل استان از دیگر طرح‌های این‌چنینی خبر داد و گفت: امیدواریم هر چه زودتر طرح تعداد دیگر نیروگاه‌های برق‌آبی که می‌توان در این مسیر ایجاد کرد توسط آبفای استان آماده شود تا بتوانیم تا پایان سال ۹۶ عملیات اجرایی آن‌ها را آغاز کنیم.

تولید برق با استفاده از پتانسیل هیدرولیکی آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم نیز در این بازدید به ارائه گزارشی از مراحل مختلف این پروژه پرداخت و ابراز داشت: در این نیروگاه با استفاده از پتانسیل هیدرولیکی آب، برق تولید می‌شود.

علی جان صادق‌پور با بیان اینکه تاکنون از این ظرفیت هیچ‌گونه استفاده نمی‌شد، اظهار داشت: نیروگاه برق‌آبی تصفیه‌خانه آب قم نخستین نیروگاه بر خط  کشور به شمار می‌رود که با استفاده ۱۷۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این پروژه حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: با تلاشی که بخش خصوصی در اجرای این پروژه انجام داده است نیروگاه برق‌آبی قم سه ماه زودتر از موعد مقرر و در خردادماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم توان تولید برق سازگار با محیط‌زیست با ظرفیت ۳ مگاوات، ایجاد درآمد برای سرمایه پذیر و سرمایه‌گذار، استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده موجود خطوط انتقال آب، استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی و انتقال دانش و اشتغال‌زایی را از جمله مزایای اجرای این پروژه عنوان کرد.

وی با قدردانی از حمایت‌های استاندار و معاونین استاندار در اجرای این پروژه اظهار داشت: توان احداث ۶ نیروگاه برق‌آبی دیگر بر روی خط انتقال آب به قم وجود دارد که امیدواریم هر چه زودتر با حمایت استان این پروژه‌ها را که در راستای شعار سال است را آغاز کنیم.


برای پیوستن به کانال رسمی تابناک قم در تلگرام میتوانید از لینک های زیر استفاده نمایید:

https://telegram.me/www_tabnakqom_ir

https://telegram.me/joinchat/AAAAAEBGvgGdXHQWdwFDDA

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار