با همه نقدها و گلایه‌هایی که شاید وجود داشته باشد، آنها همچنان سروهای برافراشته آزادگی‌اند و جایشان روی چشم همه مردمان قدردان ایران اسلامی است و در چنین روزهایی باید با دیدارشان، روحمان را تازه کنیم و به نیت تبرک، پیشانی‌ سربازان حضرت عباس (ع) را ببوسیم.
کد خبر: ۱۱۲۷۷۹۶
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴ 22 September 2023

به گزارش تابناک قم، بازار لوازم پزشکی یکی از محل‌های اصلی حضور جانبازان است؛ اما در سال‌های اخیر، بسیاری از جانبازان نه برای خرید لوازم پزشکی ضروری‌شان، بلکه برای فروش این وسایل به این بازار آمده‌اند و از کپسول اکسیژن تا ویلچرشان را عرضه کرده‌اند؛ امری که نشان می‌دهند، وضعیت معیشتی گروهی از جانبازان چندان به سامان نیست و این قهرمانان جنگ برای ادامه زندگی، از ضروری‌ترین نیاز‌هایشان گذر می‌کنند.

 جانبازان، شهدایِ زنده جزو یادگارهای ارزشمند دوران حماسه‌ساز هشت سال دفاع مقدس بوده و هستند که قامت بلندشان بر بلندای البرز برافراشته شده و نماد حماسه آفرینی این ملت بزرگ و شجاع در جدالی تاریخی با ابرقدرت‌های جهان با نمود عینی رژیم صدام بودند؛ جانبازانی که ماندند تا باور داشته باشیم، آن حادثه‌های بزرگ در کشورمان حقیقت داشته و چون افسانه‌های باستانی نیست؛ مردانی که دست و پا و چشم‌ و... را روی مین و مقابل گلوله گذاشتند.

بسیاری از ایشان حتی پس از رسیدن به مقام جانبازی، همچنان سلاح بر دوش گرفتند و راهی جبهه‌ها شدند تا سرانجام توفیق شهادت نصیبشان شود، ولی همچنان بسیاری از جانبازان دلاور کشورمان به عنوان نمادهای استقامت و ایثار ‌ماندند و آن گونه همیشه ایشان در سخنانشان می‌گویند، قسمت نبود به یاران شهیدشان بپیوندند و سعادت زمینیان بود که همنفس با این دلیران نبردها‌ بزرگ شوند و روزگار را به شیوه‌ای که نمی‌پسندند، بگذرانند.

فیلم: ویلچرشان را می‌فروشند برای آنکه چرخ زندگی‌شان بچرخد


جنگ برای ایشان با عوارض جدی همراه بوده و بخش وسیع از این عوارض تا پایان عمر پابرجاست و طبیعتاً یک تکلیف است که برای حفظ قهرمانان جنگ، تلاش کرد تا این عوارض تا آنجا که می‌شود، تسکین یابد و زمینه حیات آسان‌تر ایشان فراهم شود. با این حال، قهرمانان جنگ در کشورمان با گذشت این همه سال از پایان آن واقعه بزرگ و با وجود تکثر نهادهای مسئول، از بسیاری از حداقل‌های محرومند و این واقعیت را می‌توان به سادگی دید و اگر اندکی بیشتر چشم دوخت، از آنچه به وقوع می‌پیوندد شگفت زده شد.

خیابان ولیعصر را که در تقاطع خیابان جمهوری می‌گذرید و به سمت پایین سرازیر شوید، با فروشندگان لوازم پزشکی مواجه می‌شوید که یکی از بیشترین مراجعات را از سوی جانباران دارند و بخشی از مشتری‌هایشان، سربازان سال‌های نه چندان دورِ این مرز و بوم هستند.

عصا، ویلچر، کپسول اکسیژن، تخت‌های طبی و... جزو تجهیزات پزشکی است که کارکردی وسیع برای جانبازان به ویژه جانبازان قطع نخاع یا قطع عضو دارند و به واسطه کثرت این جانبازان و البته نوع این محصولات ‌قیمت نسبتاً بالایی ‌دارند. با این حال در چند سال اخیر وضعیت در این زمینه از همیشه پیچیده‌تر شده است... .

همه ما به این مردان بزرگ مدیونیم که رفتند تا ایران و ایرانی پابرجا باشد و امروز به عنوان سالگرد آغاز آن جنگ عظیم، به دفاع مقدسمان برابر تجاوز به حریم خانه‌مان که پیروزمندانه به پایان رسید، فخر بفروشیم.

با همه نقد‌ها و گلایه‌هایی که شاید باشد، آن‌ها همچنان سروهای برافراشته آزادگی‌اند و جایشان روی چشم همه مردمان قدردان ایران اسلامی است و در چنین روزهایی باید با دیدارشان، روحمان را تازه کنیم و به نیت تبرک، پیشانی‌ سربازان حضرت عباس (ع) را ببوسیم. «تابناک» در این باره فیلمی تهیه کرده که اینک می‌بینیم. در روزهای پیش روی از هفته دفاع مقدس، با «تابناک» همراه باشید.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار