فرمانده انتظامی استان قم از شناسایی و دستگیری خانواده‌ای ۵ نفره که از ۴۱۷ شهروند کلاهبرداری کرده بودند خبر داد.
کد خبر: ۱۰۹۷۹۷۵
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸ 25 March 2023

به گزارش تابناک قم، فرمانده انتظامی استان گفت: با وصول گزارشی از شورای حل اختلاف استان به پلیس آگاهی مبنی بر اینکه شخصی به همراه همسر و ۳ فرزندش به صورت جداگانه به طرز بسیار مشکوکی اقدام به طرح شکایت از شهروندان بابت طلب شان با رسید، چک و سفته کرده اند که همگی آن پرونده‌ها به مروردر طول سال‌ها به شورای حل اختلاف استان برای رسیدگی ارسال شده است، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت.

سردار سید محمود میرفیضی افزود: در بررسی‌ها مشخص شد متهم اصلی ۷۰ فقره، همسرش ۷۵ فقره و ۳ فرزندش نیز هرکدام به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۰ و ۱۲ فقره پرونده و در مجموع ۴۱۷ پرونده در شورای حل اختلاف، دادسرای عمومی و دادگاه‌های حقوقی به ثبت رسانده اند.

فرمانده انتظامی استان گفت: در مطالعه‌ای که از جزییات پرونده‌های تشکیل شده به عمل آمد، معلوم شد، بیشتر متشاکیان افراد بی بضاعت و کم سوادی بوده اندکه برای تعمیر خودرو و تامین قطعات به متهمان که گاراژ تعمیرات خودرو دارند، مراجعه داشته اند.

وی افزود: به علت اینکه هزینه دستمزد بالا بوده است، متهمان با سوء نیت قبلی و با ترفند‌های متقلبانه مابقی را به صورت نسیه و اقساطی و به صورت فاکتور و رسید سفید امضاء، سفته یا چک دریافت کرده اند.

سردار میرفیضی گفت: متهمان پس از پایان اقساط، رسید‌ها را ابطال نمی‌کرده و چک و سفته‌های امانتی را به بهانه اینکه مفقود شده اند، به آنان مسترد نمی‌کردند و با علم به اینکه طرف مقابل هیچگونه شاهد و مدرکی ندارند گا‌ها با جعل میزان مبالغ اقدام به طرح شکایت کیفری و حقوقی می‌کردند.

وی تصریح کرد: در حسابرسی مجموع پرونده‌های متشکله در مراجع قضایی مشخص شد، متهمان مبلغ ۱۵ میلیارد ریال به صورت نامشروع از مالباختگان کلاهبرداری کرده اند که متهمان دستگیر و به مرجع قضائی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی استان به شهروندان هشدار داد، الزاما رسید در دو نسخه نوشته شود و در متن آن علت، تاریخ، امضاء طرفین، اثر انگشت، یک قلم واحد، در حضور شاهد قید و یک نسخه نزد طلبکار و یک نسخه نزد بدهکار باقی بماند و پس از پایان کار حتما رسید‌ها ابطال و یا در ذیل آن به تسویه شدن اشاره شود و در صورتیکه که یکی از طرفین مدعی مفقودی رسید و یا چک و سفته شد حتما باید یک دست نوشته از وی بابت ادعای مفقودی گرفته شود و در هر شرایطی از زدن سفید امضاء خودداری و حتما در پایان متن امضاء شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار