مدیرکل امور مالیاتی استان از انتقال پرونده ۲۰۰ واحد مالیاتی فعال در استان که مالیات خود را در استان‌های دیگر پرداخت می‌کردند، خبر داد.
کد خبر: ۱۰۸۷۹۹۸
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴ 18 January 2023

به گزارش تابناک قم، حسین نیروبخش با بیان اینکه در سال گذشته طبق قانون بودجه مصوب شده برای درآمد‌های حاصل از مالیات در استان 2 هزار و 200 میلیارد تومان محقق شد، گفت: این عدد در سال 1401 برای استان قم 3 هزار و 200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان با اشاره به اینکه پارسال 230 میلیارد تومان عوارض به شهرداری قم پرداخته شده است، افزود: در 9 ماهه امسال نیز 950 میلیارد تومان به شهرداری پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه به شهر‌های استان در مجموع 317 میلیارد تومان عوارض ارزش افزوده پرداخت شده که این عدد در 9 ماهه سال جاری هزار و 17 میلیارد تومان رسیده است، تصریح کرد: ره آورد مشارکت مودیان مالیاتی در استان افتتاح 218 پروژه مهم و کلیدی در استان بوده است.

حسین نیروبخش با بیان اینکه مالیات قسمتی از درآمد یا دارایی افراد است که به منظور پرداخت مخارج عمومی و اجرای سیاست‌های مالی به‌کار گرفته می‌شود، گفت: مالیات در راستای حفظ منابع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور به موجب قوانین و به وسیله اهرم‌های اداری و اجرایی دولت وصول می‌شود.

وی دو معافیت مهم و قابل ملاحظه را برای کسب و کار و تولید و صنعت دیده شده است، افزود: در حوزه کسب و کار واحد‌های آسیب دیده از کرونا که درآمد مشمول آن‌ها کمتر از یک میلیارد تومان شده باشد علاوه بر بخشودگی و معافیت‌ها 5 در صد بخشودگی در نرخ مالیاتی دارند.

مدیرکل امور مالیاتی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 95 درصد درآمد‌های استان از مالیات تامین می‌شود، گفت: با وجود تامین این بودجه توسط مالیات، باز هم مبلغ حاصله، کفاف مجموع هزینه‌های استانی در بخش هزینه‌های جاری و عمرانی را نمی‌کند.

نیروبخش با بیان اینکه علاوه بر تمامی معافیت ها، واحد‌های تولیدی دارای مجوز از وزارتخانه‌های ذی‌صلاح شامل کاهش 5 درصدی نرخ مالیاتی ماده 105 شدند، افزود: 200 پرونده که در داخل استان وجود داشت و مالیات آن‌ها در خارج از استان پرداخت می‌شد به درون استان منتقل شده و این روند نیز ادامه دار خواهد بود.

وی با تاکید بر جرائم ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم که نحوه اجرای آن همواره از دغدغه‌ها و سوالات مؤدیان و تولیدکنندگان است، افزود: امسال با پیگیری‌های انجام شده در این راستا اختیارات دولتی مدیران در سطح استان‌ها افزایش یافته و بخشودگی جرائم برای آن دسته از فعالان اقتصادی خوش‌حساب تا 100 درصد لحاظ می‌شود.

نیروبخش با بیان اینکه مباحث مالیاتی یکی از موضوعات مهم در عرصه تولید است که گاهی برداشت‌های حداکثری و متفاوت از قانون می‌تواند سرنوشت واحد‌های تولیدی را تخت تاثیر قرار دهد و این واحد‌ها را از مسیر اصلی در حوزه تولید و اشتغال دور کند، گفت: در عین حال وصول مالیات از ابزار‌های تقویت دولت در خدمت‌رسانی به عامه مردم به شمار می‌رود و رفع مشکل وصول مالیات زمانی برطرف می‌شود که عموم مردم پرداخت آن را برخود واجب بدانند.

منبع: تسنیم
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار