رئیس کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: ۲۶ هزار کانون ثبت شده در مساجد سراسر کشور فعالند که نیمی از آنها در روستاها هستند و خدمات تربیتی، هنری و فرهنگی ارائه می‌دهند.
کد خبر: ۱۰۷۰۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹ 02 October 2022

به گزارش تابناک قم، حجت الاسلام کمال الدین خداداده امروز در دیدار با آیت الله سعیدی تولیت حرم مطهر بانوی کرامت که در سالن محراب این آستان مقدس انجام شد، با بیان اینکه فعالیت کانون‌های مساجد باید متحول شود، اظهار کرد: اگر بدنه حوزه انقلابی بتوانند ما را در عرصه مهم مسجد کمک کنند برای ادامه و پیشرفت کارها بسیار مؤثر است.

وی با بیان اینکه برای باز کردن بسیاری از گره‌های فرهنگی کشور مساجد می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند، افزود: کانون های مساجد نقش دستیاری را برای امام جماعت ایفا می کنند و می توانند حضور جوانان و نوجوانان را در مسجد بیشتر و پایگاه تربیتی یک انسان مؤمن مجاهد را در مسجد رقم بزنند.

رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه فعال شدن کانون‌های مساجد منجر به شکوفایی حوزه های علمیه و روحانیت در نقاط مختلف کشور می شود، گفت: ما ۲۶ هزار کانون ثبت شده در مساجد سراسر کشور داریم که نصف آنها در روستاها و نصف دیگر هم در شهرها فعالیت دارند و خدمات تربیتی، هنری و فرهنگی را در مساجد ارائه می دهند.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات بزرگ قرآنی مدهامتان از حدود ۱۵ سال پیش در کانون های مساجد کشور، گفت: این مسابقات هر سال در یک استان برگزار می‌شود و یک موج قرآنی را در بین مسئولان و فعالان فرهنگی آن استان ایجاد می کند و حضور و شکوفایی چهره های قرآنی هر شهر را به همراه دارد.

خداداده ادامه داد: ما سعی می کنیم علاوه بر ارائه لحن و صوت صحیح و ارائه زیبای قرآن، در ترویج مفاهیم و معانی قرآن هم تلاش کنیم و کرسی های تفسیر هم مانند کرسی های تلاوت توسط کانون های مساجد برگزار شود و مسابقات به آن سمت بروند.

وی افزود: امسال ۱۵ هزار نفر در مراحل شهرستانی و استانی در مسابقات مدهامتان کانون های مساجد کشور شرکت کردند و در اختتامیه این مسابقات در استان فارس و شهر  شیراز میزبان ۱۵۰ نفر از برگزیدگان خواهیم بود.

قرآن اگر با ولایت گره بخورد از مهجوریت خارج می‌شود

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت نیز دراین دیدار که جمعی از مدیران این ستاد و تعدادی از مدیران ارشد استان فارس نیز حضور داشتند با بیان اینکه برای فهم مهجوریت قرآن باید به حدیث ثقلین بیشتر توجه کنیم، گفت: قرآن اگر با ولایت گره بخورد ارزشمند است و این کار قرآن را از مهجوریت در می‌آورد.

آیت الله سید محمد سعیدی افزود:‌ اگر ما با این نگاه قرآن را مورد توجه قرار دهیم از قومی که قرآن را مهجور کرده‌اند مستثنا خواهیم شد.

وی گفت:‌ نگاه ما به قرآن کریم این است که قرآن جامع ترین و بارزترین منبع عظیم ذخایر الهی است و این نگاه در روش ها و برنامه های ما تأثیر فراوانی دارد.

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه در قرآن آمده است که پیامبر صلوات الله علیه و آله در روز قیامت می فرمایند قوم من قرآن را مهجور قرار دادند، گفت: باید بیندیشیم که با وجود تلاوت‌ها و مسابقات بزرگ قرآنی که برگزار می شود مهجوریت قرآن به چه معناست و ما باید چه اقدامی درباره قرآن انجام دهیم تا شامل این گلایه پیامبر نباشیم.

وی با اشاره به آتش زدن بخش‌هایی از قرآن در حوادث و اغتشاشات اخیر، گفت: باید از این نوع نگاه‌ها به قرآن که عده‌ای بخشی از آیات قران را قبول دارند و بخش دیگری از آیات قرآن را قبول ندارند به خدا پناه برد.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار