رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف قم تعامل دولت با بخش خصوصی و تشکل‌های فرش دستباف را ضروری دانست و گفت: اگر دولت با بخش خصوصی تعامل نداشته باشد، افرادی که تخصصی ندارند، قوانینی مشخص می‌کنند که باعث توقف پیشرفت‌هایمان می‌شود.
کد خبر: ۱۰۵۱۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰ 19 June 2022

به گزارش تابناک قم، ابوالفضل صادقی روز شنبه در سومین اجلاسیه مجمع تشکل‌های فرش دستباف ایران در سالن جلسه‌های اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی قم طی سخنانی اظهار داشت: قوانین دست و پاگیری که سر راه فرش دستباف قرار گرفته، تولید و صادرات آن را با مشکل جدی مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه اطلاعات صحیحی از صادرات این محصول وجود ندارد افزود: معیار سنجش دولت نیز اعداد و ارقام صادرات است، از این رو تسهیلات لازم را به تولیدکنندگان نمی‌دهد.

صادقی ادامه داد: از سویی دیگر، قیمت مواد اولیه و همچنین دستمزدها بالا می‌رود، و با توجه به حمایت نکردن دولت، مشکل‌های زیادی برای تولیدکنندگان ایجاد می‌شود.
 
رئیس بافندگان فرش دستباف قم تصریح کرد: در صورتی که دولت با تولیدکنندگان تعامل نداشته باشد، افرادی که کارشناس نیستند و تخصصی ندارند برای ما قوانینی تعیین می‌کنند که نه تنها پیشرفت نمی‌کنیم، بلکه فعالیت‌هایمان نیز متوقف خواهد شد.

 صادقی با اشاره به اهمیت فرش دستباف در بحث اشتغال خاطرنشان کرد: دولت نرخ تهیه مواد اولیه و تهیه ابریشم را از ۲۰ به ۲۶ درصد افزایش داده، و مصوبه‌ای که برای بازگرداندن این نرخ به ۲۰ درصد بود را نیز لحاظ نکرده است.

وی گفت: افرادی که تخصصی در امور ابریشم ندارند، برای منافع خود و گرفتن امتیازهایی از دولت بحث نوقان‌داری و تولید داخل را مطرح می‌کنند، ما نیز اعلام می‌کنیم، ابریشم تولید داخل کفایت نمی‌کند، خودمان ابریشم ۱۰۰ درصد را تولید خواهیم کرد، نخ و مواد اولیه را نیز داریم.

رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف استان بیان داشت: نمی‌توانیم کیفیت را فدای این بکنیم که برخی‌ها در داخل ابریشم تولید می‌کنند، فرش جایگاه فرهنگی، تاریخی و اجتماعی دارد باید مسئولان بهای بیشتری بدهند، ما بنگاه‌های خصوصی یا تشکل‌های فرش زورمان به دولت نمی‌رسد دولت گاها از افرادی حمایت می‌کند که به فرش ضربه می‌زنند.

وی یادآور شد: در بحث فرش‌های ماشینی که به جای دستباف عرضه می‌شود، جلسه‌های متعددی داشتیم، شکایت کرده و وکیل گرفتیم و حتی در جلسه‌های استاندارد فرش دستباف که در کرج برگزار شد نیز شرکت کردیم.

صادقی ادامه داد: دولت بر استاندارد فرش‌های ماشینی نظارت ندارد، برای حمایت از حقوق مصرف کننده که در همه دنیا مساله مهمی است، فرش‌های ماشینی باید دارای لوگو باشند.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم در زمینه فرش صادرات و اشتغال‌زایی داشته باشیم، و این هنر صنعت ملی را به جایگاهی برسانیم که ارزآوری خوبی داشته باشد، باید از جانب دولت حمایت‌های جدی‌تری صورت گیرد.

بازرس اتحادیه صادرکنندگان فرش نیز گفت: در شرایطی که مصرف روزانه ابریشم فرش دستباف کشور ۸۵۰ تَن است، تنها ۱۵۰ تُن تولید داریم و با ۷۰۰ تُن کسری مواجه هستیم.

جواد الیاسی افزود: آیا به خاطر ۱۵ هزار نوغان‌دار باید یک میلیون بافنده ضرر بدهند؟، ما با پیمانکار و حتی با رئیس جمهور نیز مکاتبه‌هایی داشتیم، و درخواست کردیم، ۸۵۰ تُن ظرف پنج سال تامین شود ولی ابریشم تولیدی واقعا داخلی باشد.

مدیرعامل تعاونی‌های فرش دستباف روستایی قم نیز با تاکید بر اینکه شبیه‌سازی فرش دستباف ایران، ضربه شدیدی به این کالای تولیدی می‌زند گفت: اتحادیه صادرکنندگان فرش، این موضوع حقوقی را با گرفتن وکیل پیگیری می‌کند.

مجید اخوان همچنین با ذکر این نکته که نمایشگاه دائمی فرش استان همچنان محقق نشده گفت:  هزینه‌ای برای تکمیل آن لازم است، ضمنا واگذاری آن نیز به عنوان یک ملک دولتی تلقی شده‌است.

رئیس انجمن هنرمندان طراح و نقاش فرش قم نیز خاطرنشان کرد: قبلا در تشکلی که در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز ملی فرش مدیریت می‌شد، امکان ثبت طرح‌های فرش وجود داشت و در ۲ خاستگاه مالکیت معنوی و صنعتی این قابلیت را داشتیم.

علی اصغر خوشگفتار مقدم ادامه داد: ولی از اواخر سال گذشته، اداره مالکیت معنوی و صنعتی زیر بار این موضوع نمی‌رود، از این رو فرش‌های تقلبی می‌تواند وجود داشته باشد.

وی نگاه مجدانه دولت به این موضوع را خواستار شد و بیان کرد: اگر این موضوع حل نشود، همه  داشته‌های فرش کشور از بین خواهد رفت.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار