مرجع تقلید شیعیان گفت: مردم دین خود را از عالمان زمان خود می‌گیرند نه از کتابهای علمی پس جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه باشند.
کد خبر: ۱۰۴۵۹۴۹
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۱ 21 May 2022

به گزارش تابناک قم، آیت الله سید موسی شبیری زنجانی در دیدار اعضای بیت آیت الله مصباح یزدی که برای قدردانی از ابراز تسلیت معظم له در دفتر ایشان حضور یافته بودند از بی توجهی به ارتقای علمی در علوم حوزوی ابراز تأسف کرد و گفت: امروزه دنیا در علوم مختلف پیشرفت کرده است، حوزه‌های علمیه نیز باید به علوم حوزوی مخصوصاً فقه و اصول که از علوم لازم و حیاتی برای حوزه است، به صورت شایسته‌ای اهتمام داشته باشند تا شاهد ترقی و پیشرفت بهتری در این زمینه باشیم.

این مرجع تقلید تصریح کرد: دین به عالم نیاز دارد و مردم نیز دین خود را از عالمان زمان خود می‌گیرند نه از کتابهای علمی. همانگونه که فرد بیمار علاج جسم خود را از طبیب طلب می‌کند و نه از کتابهای قطور علم پزشکی. پس جامعه حوزوی ما باید به دنبال پرورش عالمانی باشد که پاسخگوی نیازهای جامعه خود باشند.

وی اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های شاخص مرحوم آیت الله العظمی بروجردی رضوان الله علیه این بود که نسبت به جذب افراد مستعد به حوزه و حمایت از طلابی با استعداد اهتمام داشت. گاهی که طلاب و علمای بلاد از شهرستانهای خود همراه با مردمشان برای ملاقات با ایشان می‌آمدند اگر می‌دیدند که آن روحانی استعداد دارد از ایشان می‌خواستند در قم بماند. اگر در بین طلاب کسی بود که استعداد داشت و می‌خواست که از حوزه علمیه قم برود خودشان شخصاً از او می‌خواستند که در حوزه قم بماند و سعی می‌کردند که از آن طلبه حمایت کنند.

وی توجه به علم آموزی و تلاش برای کسب مکارم اخلاق را دو ویژگی بارز علمای شیعه در اعصار گذشته دانست و گفت: بسیاری از علمای ما عاشقانه به دنبال کسب علم بودند و همین عشق به تحصیل سبب شده بود که حتی تا آخرین لحظات عمر خود از علم آموزی و مباحثه علمی دست نکشند.

آیت الله شبیری زنجانی افزود: آنها به اخلاقیات توجه ویژه داشتند و مردم نیز به دلیل همین موارد به آنها احترام می‌گذاشتند. طلاب جوان باید این دو امر مهم را در کنار هم دنبال کنند. تأثیرات دنیای مادی کنونی قابل انکار نیست ولی کسی که روحانی است و ایمان به خداوند و عنایات او دارد باید متمرکز در فعالیت علمی باشد نه اینکه به دنبال حواشی یا فعالیت اقتصادی برود. این موضوعی است که متأسفانه امروزه نسبت به آن کمتر توجه می‌شود.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار